Laptop sıcaklık değerleri normal mi?

Efe Kaya

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben masaüstü kullanan birisiyim ve bugün üniversitede kullanacağım laptopta biraz oyun oynayayım dedim. 1660 Ti Max Q, i5 9300H bileşenlere sahip laptopumda Forza Horizon 5 ve PUBG oynadığımda işlemci ve ekran kartının sıcaklığının masaüstüne göre aşırı fazla olduğunu gördüm.
İki oyundada işlemci 97-98 derece iken Forza'da GPU 90'larda PUBG de ise 85-90 civarındaydı. Laptop 3 senelik ve termal macunu hiç değişmedi. Değiştirdikten sonra sıcaklıklar en azından 80 derecelere düşer mi?

Arkadaşlar ben masaüstü kullanan birisiyim ve bugün üniversitede kullanacağım laptopta biraz oyun oynayayım dedim. 1660 Ti Max Q, i5 9300H bileşenlere sahip laptopumda Forza Horizon 5 ve PUBG oynadığımda işlemci ve ekran kartının sıcaklığının masaüstüne göre aşırı fazla olduğunu gördüm.
İki oyundada işlemci 97-98 derece iken Forza'da GPU 90'larda PUBG de ise 85-90 civarındaydı. Laptop 3 senelik ve termal macunu hiç değişmedi. Değiştirdikten sonra sıcaklıklar en azından 80 derecelere düşer mi?
İçini ıyice temizleyin ve Noctua NT-H1 macun sürün oldukça düşecektir.

sıcaklık değerleriniz laptop için normal. pump out yapmayacak bir macun ile temizlik yaparsanız uzun süre stabil bir şekilde kullanırsınız. Biraz daha ısı düşsün derseniz turboboost kapatabilirsiniz, undervoltda yapabilirsiniz.

Hocam öncelikle aynı sorunu yakın arkadaşım da Yaşadı, Yani Dying Light'ta bile 80 90'ı görür oldu 2 sene önce almıştı ne bakım ne bir toz alma işlemi hiç yapılmamış, Aldık ve tanıdığımız bir Bilgisayarcıya götürdük temizlettik ve güzel'de bir format attırdık. Sonuç güzel çıktı işlemci eskisi kadar ısınmıyordu ve fan kullanmaya da başladı fan takviyesiyle 40'a 50'ye düştü, Ha bunlar sadece işlemci ısınınca veya PC donmaya başlayınca yapılacak işler değil en az 2 ayda bir temizletmek gerek.

Termal macun değişikliği yapılmamasına rağmen normal sıcaklık değerlerine sahip. Kaliteli bir macun değişikliği ısı düşüşüne yardımcı olacaktır.

Termal Macun
Kesinlikle laptop icin kullanilmamali. 80 derece üzerinde kuruma yapabilen bir ürün. MX6 ya da NT-H1 daha dogru seçimler.

Termal macun değişikliği yapılmamasına rağmen normal sıcaklık değerlerine sahip. Kaliteli bir macun değişikliği ısı düşüşüne yardımcı olacaktır.

Termal Macun
Kryonaut sağlam termal macun fakat laptoplarda pump-out yapıyor o yüzden tercih etmemeniz gerekir.

Geri
Yukarı