Laptop sıfırlanıp satılırsa bilgiler güvende kalır mı?

ozan ege

Femtopat
Daha fazla  
Laptopumu satmayı düşünüyorum, laptopu format değil de Windows ayarlarından manuel olarak sıfırlasam satacağım kişi bilgilerime erişebilir mi? Laptopumda güvenlik sorunu oluşturabilecek tek şey Gmail hesabım.

Laptopumu satmayı düşünüyorum, laptopu format değil de Windows ayarlarından manuel olarak sıfırlasam satacağım kişi bilgilerime erişebilir mi? Laptopumda güvenlik sorunu oluşturabilecek tek şey Gmail hesabım.

Windows ayarlarından atarsanız eğer tam silemezseniz ulaşabilir. USB'den format atmak çok daha mantıklı. Diski tamamen biçimlendirir öyle kurarsınız Windows'u.

Bir dakika, ben de bilgisayarımı satmadan önce Windows ayarlarından bütün her şeyi sıfırlaya basmıştım. Şimdi veriler adamda mı?

SSD'ye secure erase yapmadığın müddetçe bilgilerin güvende olmaz.

Bir dakika, ben de bilgisayarımı satmadan önce Windows ayarlarından bütün her şeyi sıfırlaya basmıştım. Şimdi veriler adamda mı?
Belirli yöntemlerle geri getirebilir umarım çok önemli bilgileriniz yoktur.

Başta Windows yüklü olarak gelmişse kalır. İçin rahat etmeyecekse harddiski satma.
2 dakika low level format atar kurtulur.

Peki format attıktan sonra Windows 10 lisansı aktif kalır mı?
Eğer retail yada oem ise gelir değilse gelmez.

Belirli bir kullanımdan sonra o alanlar yeniden doldurulmuş olacağı için erişemez.

Ben de bu konudaki soruyu Windows 11 bölümunde sordum. Bilgisayarımı satacağım ve mevcut anakarta kayıtlı, 1 anakartta kullanılabilen Windows 11 keyimi de vereceğim, OneDrive'da hiç oturum açmadım ama yine de bilgilerim yedeklenmiş olabilir mi ve herhangi bir bilgimi alıcı kişi bulabilir mi dedim. Cevap olarak eğer OneDrive'da, cihazda Windows hesabıyla oturum açılmamışsa bir sorun olmazmış sanırım.

Ama ben hem oturum açmadım, hem de mevcut SSD'mi çıkarıp öyle satacağım.

Bence siz de SSD'yi çıkarıp satmayı tercih edebilirsiniz isterseniz.

Bu da açtığım konu.

Geri
Yukarı