Laptop sisteme 2. RAM takılırken nelere dikkat edilmeli?

Dqafro

Femtopat
Herkese merhabalar. Hali hazırda kullandığım laptopumun boş olan slotuna 2. RAM'i takmak istiyorum. Fakat uyumu nasıl yakalarım neye dikkat etmem gerekiyor? Takılı olan RAM'in aynısını mı bulamak zorundayım? Kafam çok karıştı yardımcı olursanız sevinirim. Halihazırda takılın olan RAM'in bilgileri 8 GB DDR4-2400 1.2v CL17 Crucial.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet aynısı olsa iyi olur çünkü CL değeri yani gecikme değeri farklı olursa örneğin 20 seninkisi 17. aralarında uyumsuzluk olacak biri önce davrancak diğeri sonra yani mavi ekranla karşılaşırsın diye düşünüyorum. Volt 1.2 zaten aynı olsun iki RAM'e de aynı Volt versin. 2400 MHz gelince bu da hızla alakalı biri hızlı yapacak işini diğeri arkadan gelecek yine problem yaratır. E zaten DDR4 açıklamaya gerek yok yine DDR4 alınması lazım. Yani işin özü aynı olsun. Bu arada tavsiyem 8 GB al 16 GB yaparsın. Benim şahsi görüşüm" 8+4 yaparsan bir sıkıntı olur diye düşünüyorum. Sistemin için sağlıklı olmaz diye düşünüyorum. Tabii yanılıyor da olabilirim. O yüzden kesin konuşmuyorum. Ama 8+8 Dual yaparsan performans açısından daha iyi olur.
Şunu da söyleyeyim biyerde okumuştum ne kadar doğru bilmiyorum ama tek 16 GB RAM yerine 8+8 RAM daha iyi diyorlar. Yükü ikiye bölüyor diye herhalde.

Geri
Yukarı