Rehber Laptop sıvı ve çay teması öncesi, sırasında ve sonrası yapılması gerekenler

toomanynights

Kilopat
Makaleler
5
Merhaba, yakın zamanda laptopuma yarım bardak, şekerli, kısmen sıcak çayı klavyenin yarısını kaplayacak şekilde döktüm. Gerekli müdahaleyi yapıp laptopu kurtardım. Öğrendiklerimi size de aktarmalıyım ki şoka uğramayın.

Öncesi:

İlk önereceğim şey çayı şekersiz içmeniz. Ciddiyim. Hem kendiniz hem laptopunuz için büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Çaydaki şeker anakarta, anakartta elektrik var iken ulaşırsa pek hoş sonuçlar doğurmaz, en başta oksitlenme yaratacak. Klavyenize de hayli zararı olacaktır, tuşlar çalışsa bile yapış yapış olacak.

İkinci olarak klavye ve ekran koruması. Klavye koruması çok çirkin duruyor fakat klavyeniz ve anakartınızdan önemli değil, ucuz zaten. Çıkartılabilir ve yıkanabilir olanları var. Benim paylaştığım her klavyeye uyacak cinsten ama kendi laptop modelinize göre ararsanız daha düzgün ve daha koruyucu olanını bulabilirsiniz. Tabi son model laptopların çoğunun klavye arkası korumalı oluyor.
Ekran korumasını da unutmayın. Çay veya herhangi bir sıvı ekran gelirse durum daha vahim, tabi ekran korumaları çerçeve ile panel arasındaki boşlukları tamamen kapatmıyor. Ekrana gelen sıvıda durum çok kötü olacak fakat bunun için elinizde çok büyük bir koz var, ekrana sıvı dökmemek.

Sırasında:

Binlerce liralık laptop çöp oldu sanıp şoka uğrayabilirsiniz. Gerekli müdahale ile büyük bir zarardan kurtulabilirsiniz.
Dökülür dökülmez ilk yapmanız gereken şey laptopun güç düğmesine basılı tutup laptopu zorla kapatmak. Bunu dökülür dökülmez yaparsanız, tebrikler, laptopu şimdilik büyük bir oranda kurtardınız. Eğer siz müdahale edemeden bilgisayar kendisi kapanırsa sıkıntıdasınız. O yüzden hızlı olun. Unutmayın, elektrik bulunmayan anakartta sıvı teması %90 zarar vermez.

Daha sonra laptopu ters çevirmeyin. Bu hareket içeriye akamayan çayı da akıtabilir. Zaten temas anında akacak olan çay aktı bile, ters çevirmeniz durumunda sıvının aktığını görmek sizi rahatlatsa da durum öyle olmayacak. Laptopu hareket ettirerek akacak yer bulamayan çayı da yer bulması için hareketlendireceksiniz.
Bunun yerine bir havlu ile yavaşça üstteki çoğunluk çayı alın. Çoğu çayı aldıktan sonra ters çevirin ve laptopun pilini çıkartın. Pil gömülü ise çıkartıp çıkartmamak size kalmış, bazı markalarda güvenlik etiketini sökmek garantiyi bozabiliyor. Eğer anakarta sıvı gelmemiş olursa boşuna garantiden olabilirsiniz.
Daha sonra soğuk hava ile kurutmaya geçin. Elektrikli süpürge de olabilir, ben süpürge kullandım.
Kurutmayı da yaptıktan sonra sonrası bölümüne geçiyoruz.

Sonrası:

Bilginiz yok ise çok sıkıntıdasınız. Garantiye yani servise gönderebilirsiniz fakat bu çok sıkıntılı bir durum. Öncelikle, anakartta sıvı teması var ise garantiniz iptal oluyor. Temasın büyüklüğüne göre temizleyip verebilirler veya yeni anakart parası isteyebilirler. Bu durumda ya başka güvenilir bir bilgisayarcıya gideceksiniz, yada bu yazıda kalan kısımda yazacaklarımı yapacaksınız. Tabi yeni anakart almak da bir seçenek.

Eğer bilginiz ve kendinize güveniniz var ise laptopu ters çevirin, anakartı ve tüm bilenşenleri sökün-çıkartın. Bunu yaparken telefon ile kayıda alırsanız toplamanız çok daha kolay olur, mümkünse telefon ile kayıt alın. Ayrıca Youtube'dan laptopunuzun nasıl "disassembly" yani söküldüğünü izleyin. Daha sonra Izo-propil alkol (IPA) ile bileşenleri yıkayın. Diş fırası bence kullanmayın, onun yerine mikrofiber bez kullanın. Bu konuda Nejdet Delioğlu hocamın videolarını izleyebilirsiniz, kendisi çalışan laptopu banyoda yıkayarak bunun deneylerini yaptı.
Bileşenlerden sonra gelelim klavyeye. Klavyeniz dışarıdan tamamen çıkarılabilir ise çıkartın, değilse şu şekilde tüm tuşlarını çıkarıp IPA ve mikrofiber bez ile temizleyin.
Yıkadıktan sonra tüm bileşenleri 6 saat daha bırakın kurusun. Alkol çok hızlı kurur ama siz yine de bekleyin.

Her şey kuruduktan sonra finale geldik. Laptopu toplayın. Açılrsa, tebrikler. Laptopu %90 oranda kurtardınız. %90 diyorum çünkü bunun acısı daha sonra çıkabilir.
Açılmazsa, geçmiş olsun. Önce arıza tespit ücretini göze alıp garantiye götürün, anakart değişecek derlerse güvendiğiniz bir bilgisayarcıya götürün.

Final:

Arkadaşlar, çay bir kere döküldü mü laptopunuzun ömrünü kuvvetli ihtimal iyi derecede kısaltmış olacaksınız. Bu sebeple öncesi bölümünde yazdıklarımı alın. Tabi bunlar dışında laptop ile aynı masada yiyecek içecek bulundurmamak en birinci önlem.
Panik yapmayın. Burada ve başka forumlarda içeceğin dökülmesi sonrasında şoka uğradığını ve bir şey yapamadığını yazanları gördüm. Döküldüğü gibi gücü keserseniz laptopunuzu büyük oranda kurtarırsınız. Dediğim gibi elektrik olmayan anakarta sıvı zarar vermez.

Okuduğunuz için teşekkürler. Eksiklerim veya yanlışlarım var ise belirtirseniz sevinirim.

Hocam ben bu çözümü kablosuz klavye+mause ikilisi kullanarak çözdüm. :) Elbette kullanım koşulları/ortamına göre değişiyor ancak alışkanlık haline getirdiğinizde kesin çözüm oluyor diyebilirim. Güzel rehber yine de elinize sağlık.

Yeni konular

Geri
Yukarı