Laptop soğutucu bloğu alkolle nasıl temizlenir?

HeRoTR61830

Kilopat
Öncelikle herkese iyi sosyaller.
Müşterimden gelen bir bilgisayar var uzun zamandır bu işlerle uğraşıyorum. Fakat CPU ve GPU termal macunu bakımı yaparken sürekli pamukla temizlik yapıyorum. Saf alkol veya izopropil alkol hiç kullanmadım şimdiki elimdeki olan laptopun bakımlarını yaptım fakat hala ısınma sorunu azalmış olsa da bir nebze devam ediyor sorunun bloktaki kalan eskiden başka bir servisin dandik kullanmış olduğu termal macun diye düşünüyorum çünkü resimlerde de görüldüğü gibi iz bırakmış ve silinmiyor hiçbir şekilde kolonya ve F40 pas sökücü denedim yine olmadı. Alkolle ya da temizleyebileceğim başka bir şey var mıdır? Bilenler daha önce konuya hakim olan kişiler bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-05-29 at 15.32.56.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-29 at 15.32.56.jpeg
    121,9 KB · Görüntüleme: 41
  • WhatsApp Image 2022-05-29 at 15.32.56 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-29 at 15.32.56 (1).jpeg
    132,8 KB · Görüntüleme: 47
Öncelikle herkese iyi sosyaller.
Müşterimden gelen bir bilgisayar var uzun zamandır bu işlerle uğraşıyorum. Fakat CPU ve GPU termal macunu bakımı yaparken sürekli pamukla temizlik yapıyorum. Saf alkol veya izopropil alkol hiç kullanmadım şimdiki elimdeki olan laptopun bakımlarını yaptım fakat hala ısınma sorunu azalmış olsa da bir nebze devam ediyor sorunun bloktaki kalan eskiden başka bir servisin dandik kullanmış olduğu termal macun diye düşünüyorum çünkü resimlerde de görüldüğü gibi iz bırakmış ve silinmiyor hiçbir şekilde kolonya ve F40 pas sökücü denedim yine olmadı. Alkolle ya da temizleyebileceğim başka bir şey var mıdır? Bilenler daha önce konuya hakim olan kişiler bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Muhtemelen phase change materialdir ve isininca yumusar.

Bahsettiginiz ikinci resimde blokta kalan kisimlar ise isinmaya pek etki etmez. Cihazin sogutma capi o kadardir. Zaten hem islemci hem ekran karti ayni bloklar ve fan uzerinden sogutulmaya calisiliyor cihazda. Yuk altinda isinma olmasi normal. Termal kapasitesi belli. Hic isinmayacak diye bir kaide yok yani.

Bahsettiginiz ikinci resimde blokta kalan kisimlar ise isinmaya pek etki etmez. Cihazin sogutma capi o kadardir. Zaten hem islemci hem ekran karti ayni bloklar ve fan uzerinden sogutulmaya calisiliyor cihazda. Yuk altinda isinma olmasi normal. Termal kapasitesi belli. Hiç isinmayacak diye bir kaide yok yani.

Peki izopropil alkolle pamuk yardımıyla hem cpu ve gpu üstünü ve bloğu temizlediğim zaman bileşenlere bir zarar vermiş olurmuyum? Bu arada ısınma problemi düştü fakat yinede el yakıyor çok aşırı ısınıyor değerler boştayken 70 75 derece bakım yapmadan önce boştayken 95 100 derecede dolaşıyordu. Kullandığım termal macun "Artic Freezer Mx4".

Peki izopropil alkolle pamuk yardımıyla hem cpu ve gpu üstünü ve bloğu temizlediğim zaman bileşenlere bir zarar vermiş olurmuyum? Bu arada ısınma problemi düştü fakat yinede el yakıyor çok aşırı ısınıyor değerler boştayken 70 75 derece bakım yapmadan önce boştayken 95 100 derecede dolaşıyordu. Kullandığım termal macun "Artic Freezer Mx4".

Izopropil alkol zarar vermez hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı