Laptop Soğutucu Vidası Yalama Oldu

Sepulcher

Hectopat
Öncelikle merhaba. Yaklaşık son 2 haftadır Casper laptopum bilgisayarda oyun açtıktan 30 40 dk sonra sürekli olarak kitliyor ve kendiliğinden kapanıyor. Aklıma direkt olarak termal macun ve fan temizliği geldi çünkü eski bir laptopa sahibim ve en son temizliği 4 sene önce yapıldı. Core Temp adlı uygulamayla ısı değerlerinin de takibini yaptım. Bilgisayar açıldığında 56 57 derece ile açılıyor ve oyun sırasında 94 95 derecelere çıkıyor. Öncelikli olarak termal macunu yenileyip fanlarını temizlemek istedim fakat maalesef içinde bakır borunun da bulunduğu soğutucu bloğunun 7 vidasını çıkartırken 1 tanesinin yalama olduğunu gördüm. Hiçbir şekilde hiçbir tornavida uymuyor. Acaba bu vidayı nasıl çıkartabilirim? Vidayı çıkartmadan ekran kartı ve işlemci termal macunlarını yenilemem imkansız ve bu durumdan hemen kurtulmak istiyorum. Çevremdeki bilgisayarcılara durumu anlattığımda en düşük 110 120 TL istediler bu iş için, halbuki tek ihtiyacım olan şey bu vidayı çıkartabilmek. (Kalın lastiği vidanın üstüne koyup tornavida ile çıkartmayı denedim fakat bu yöntem işe yaramadı)
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece vidanın üst kısmı mı yalama oldu ?
Eğer sadece üst kısmı yalama oldu ise modelci arkadaşların kullandığı ufak pense tarzı aletle rahat çıkartılır diye düşünüyorum, yer müsait ise büyük olanda işe yarar.

Japon yapıştırıcısı ile deneyebilirsin. Tornavidanın üzerine sür, vida ile tamamen yapıştıktan sonra açmayı dene. Belki karga burnu ile de çıkartabilirsin. Fotoğraf var ise daha iyi yardımcı oluruz.

Son düzenleme:
Öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim.Konuya gelecek olursam 3 numaralı vidanın üst kısmı (tornavidayı yerleştirdiğimiz) bir şekilde aşınmış ve bakır borunun tam dibinde olduğu için hiçbir şekilde (pense,küçük keski) 3 numaralı vidayla uğraşamıyorum. Resimler altta bulunuyor.
Yardım edebilecek yok mu?

Dosya Ekleri

• 20190705_110412.jpg
    20190705_110412.jpg
    1,4 MB · Görüntüleme: 160
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı