Laptop Tamiri vs 6000 TL Yeni Laptop

Uzumaki

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, sahip olduğum bilgisayar Lenovo Ideapad Y510P. Yaklaşık 4 senedir kullanıyordum ve herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Bundan 10 gün evvel hepimizin başına gelebileceği gibi kucağımda bulunan bilgisayarı kısa bir mesafeden yere düşürdüm. O gun, günboyu çalışsa da ertesi gün bilgisayarım açılmadı. Tamirciler durumu önce ekran çipiyle açıkladı, 430 lira fiyat biçti. Daha iyi bir yerde sorgulattigimda ise ekran cipiyle başlayan sorunum yerini anakart değişimine bıraktı. Rahat bin lirayı gözden çıkarmama karşın sizce ne miktarda bir ücretle karşılaşırım? 4-5 bin lira gibi bir ücretle karşılaşma ihtimalim var mıdır? Eğer karşılaşırsam da yeni bilgisayar almak isterim. 5 - 6 bin lira ayarında beni mutlu edecek (normal ve bir tik üstü seviyede aaa oyun oynayabilecegim) bir bilgisayar tavsiye edebilir mısınız? Şimdiden cok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an tabii hasar tespiti yapamayız. Mutlaka yeni alacağınız bilgisayar daha hızlı olacak, yine de bilgisayardan memnun ve oyun gereklerini şimdi rahatlıkla taşıyorsa 500-1000 lira harcamaya değer. Oyunlar bir günde 3-5 katı performans isteyecek durumda gelişmiyorlar. Yazılımcılar da piyasaya uygun oyun üretmeyi göz önünde bulunduruyor.

Dizüstü bilgisayarın içindeki çoğu parça anakarta lehimli olduğundan daha yüksek bir meblağ ile karşılaşmanız olası. Kendinize şunu sormanız gerek eski bilgisayarım bütün ihtiyaçlarımı karşılıyor muydu? Cevap evet ise yeni bilgisayar almanız size boşa masraf olur. Sorup soruşturup çıkma anakart bulursunuz belki daha ucuza. Hayır ise cevap yeni bilgisayar almak için bir nedeniniz daha var demektir.

Sorun tek bir parçadan kaynaklanıyorsa, diğer parçalarda sorun yoksa yeni bilgisayar almanız şart değil. Ancak birden fazla parçada sorun varsa almak mantıklı olabilir.

Laptop'ınızı Lenovo'nun kendi teknik servisine götürmeyi ya da göndermeyi denediniz mi?
Hocam şuan oraya doğru gidiyor. Anakart değişim işlemi orada yapılacak.
Dizüstü bilgisayarın içindeki çoğu parça anakarta lehimli olduğundan daha yüksek bir meblağ ile karşılaşmanız olası. Kendinize şunu sormanız gerek eski bilgisayarım bütün ihtiyaçlarımı karşılıyor muydu? Cevap evet ise yeni bilgisayar almanız size boşa masraf olur. Sorup soruşturup çıkma anakart bulursunuz belki daha ucuza. Hayır ise cevap yeni bilgisayar almak için bir nedeniniz daha var demektir.
Eğer 2 bin lira ve o civarlarda bi fiyat alırsam yaptırmak isterim. Ne işlemcimde ne de ekran kartımda herhangi bir problem olduğunu düşünmüyorum. Ekran çipiyle alakalı dediler sadece. Gerçi Laptop anakartlarından pek anlamıyorum. Parçalar eskisinden sökülüp yenisine takılabilir mi, hicbir fikrim yok :(

Hocam şuan oraya doğru gidiyor. Anakart değişim işlemi orada yapılacak.

Eğer 2 bin lira ve o civarlarda bi fiyat alırsam yaptırmak isterim. Ne işlemcimde ne de ekran kartımda herhangi bir problem olduğunu düşünmüyorum. Ekran çipiyle alakalı dediler sadece. Gerçi Laptop anakartlarından pek anlamıyorum. Parçalar eskisinden sökülüp yenisine takılabilir mi, hicbir fikrim yok :(
Ekran kartı da işlemci de anakarta lehimli parçalar. Yani anakart değişimi demek işlemciniz ve ekran kartınız da sıfırı ile değişecek demek.

Ekran kartı da işlemci de anakarta lehimli parçalar. Yani anakart değişimi demek işlemciniz ve ekran kartınız da sıfırı ile değişecek demek.
Bilgi icin teşekkür ederim hocam :( peki malumunuz bazı siteler üzerinden satılan uyumlu anakartlar var. 1100 lira gibi bir fiyata temin edilebiliyor. O anakartların üzerinde de işlemci ve ekran kartı bulunuyor mudur sizce? Cahilliğimi mazur görün, laptoplar hakkında hiçbir fikrim yok maalesef.

Bilgi icin teşekkür ederim hocam :( peki malumunuz bazı siteler üzerinden satılan uyumlu anakartlar var. 1100 lira gibi bir fiyata temin edilebiliyor. O anakartların üzerinde de işlemci ve ekran kartı bulunuyor mudur sizce? Cahilliğimi mazur görün, laptoplar hakkında hiçbir fikrim yok maalesef.
Belirtiliyor. Var ise yazılıyor modelleri. Ben Y50-70 kullanıcısıyım. Ve 3 ayrı modeli var. Hepsi de kasama uyumlu. 1800-2000 TL civarında, benim bilgisayarımın ki. Senin ki bir tık fazla olabilir. Lenova'nın 2013 ve sonrası çıkardığı tüm laptopların kasa değişimi ya da anakart değişimi gayet basit. Ve şu ana kadar Lenovo'nun masaüstü işlemci kullandığını görmedim, Laptop'larda. O yüzden entegreli oluyor. Zaten, CPU ve GPU olmasa bu kadar yüksek fiyatlar çıkmaz. Umarım fazla tutar ödemeden sıyrılırsın işin içinden. Sonucu bildirirsen sevinirim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı