Laptop telefon gibi cihazlarda batarya kullanımı nasıl olmalı?

• Konuyu başlatan Glock
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 263

Glock

Kilopat
Daha fazla  
Elektronik cihazlarda batarya kullanımı ile ilgili az çok bilgi sahibiyim.

Örneğin 80 üzerinde ve 20 altında şarjı bırakıp bu seviyelerde bataryayı tutmak ömrünü daha da azaltıyor, bataryanın en çok çalışmayı sevdiği aralığın %30-70 arası olduğunu biliyorum. Telefonumuda şarj ederken 30'un altını ve 70'in üstünü gerekli olmadıkça şarj ediyorum.

Benim kullandığım dizüstü bilgisayarda pil seviyesini sabit tutma özelliği var örneğin istersem %46 da tutabiliyorum, ve ben bilgisayarımı %50 seviyesinde sabitleyip o şekilde kullanıyorum (prize takılı bir şekilde sürekli %50 de oluyor) dışarı çıkacağım zaman vs %80-90 seviyesine getiriyorum.

"Kendini kasmana gerek yok istediğin gibi kullan" diyebilirsiniz ancak bunu ben alışkanlık edindiğim için ekstra bir uğraş vermiyorum.

Maksimum batarya ömrü için bu şekilde kullanım tarzı doğru mu yoksa bilmeden yanlış mı yapıyorum?

Şimdiden teşekkürler.

Herkesin kendi kullanma alışkanlığı o konuda bir şey söylemem hocam ama benimki kendimi bildiğimden beri aynıdır. Samsung cihazlarda %15 altına düşmem ve kapalı şarj ederim. Laptopta ise %30 altına inmemeye özen gösteriyorum. (şarjda olmayan bir iş yapıyorsam)

Geri
Yukarı