Laptop Wi-Fi internet hızı çok düşük

Mr_Eren

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. 100 Mbit internet kullanıyorum kablolu bağlantıda bir problem yok. Lakin Wi-Fi bağlantısı ile laptopumla modemin dibinde 10 Mbit, biraz uzakta 3-5 Mbit civarı hız alabiliyorum. Modem yanından telefonum 40 Mbit civarı hız gösteriyor. Laptop Wi-Fi hızının çok düşük olmasının sebebi ne olabilir? (modem 5GHz desteklemiyor.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop'un da WiFi kartının zayıf olması diye tahmin ediyorum. 2.4 ghz kullanıyorlar diye bütün cihazlar aynı hızı sağlamıyor. USB'den ekstra bir WiFi adaptörü takabilirsiniz.

Bunun dışında önermiyorum, dengesizliklere sebep olabilir ancak modem arayüzüne girip "kanal genişliği"ni 20'den 40'a çıkarın. Belki bir miktar hız artabilir. Bir süre deneyin, birkaç saat veya bir iki gün. Kopma gibi sorunlar yaşarsanız eski haline döndürürsünüz.

Bende 2016 yilında aldığım bir Acer laptop var, modemin 2-3 metre uzağından 60 Mbps civarı hız alıyor. Geçen yıl aldığım ASUS ROG laptop aynı mesafeden 150-180Mbps arası hız alıyor. Wi-Fi kartından dolayı aradaki fark muhtemelen. İnternet hızım 200Mbps, kabloda ikisi de 190 Mbps civarı hız alıyor.

Bluetooth açık olması ile alakalı olabilir. Lakin o aldığınız hız normal değil. En kötü bilgisayarda bile bu durumu yaşamak normal değil.

Wi-Fi kartınızı yükselterek veya Wi-Fi adaptörü alarak sorununuzu çözebilirsiniz. Benim size tavsiyem kaliteli bir Wi-Fi adaptoru almanız yani paraya kıymanız.

Adaptör alırken bilindik markalardan almanız ve iyiyce araştırmanız, üzerinde 100Mbps yazıyor diye alıp 8-9 Mbps alabilirsiniz lütfen dikkat edin testlerinin vs inceleyin.

İyi günler.

Laptopu daha yeni aldım 10 günlük. Garantiye mi yolla mıyım, donanımsal değil mi?

Sizin bahsettiğiniz hızlar çok düşük, yani mesela 100Mbps internet hızında 60-80 arası alıyor olsanız belki Wi-Fi kartı kalitesiz derdim ama yakın mesafeden 5-10 çok düşük. Modeminizde sorun olmadığından eminseniz garantiye gönderme işini bir düşünün derim.

Bluetooth açık olması ile alakalı olabilir. Lakin o aldığınız hız normal değil. En kötü bilgisayarda bile bu durumu yaşamak normal değil.
Evet bluetooth açıkmış. Kapattım 32 mbs hıza ulaştım Modem yanından. Kablo ile 90 mbs civarı alıom wifi ye göre normal mi
Sizin bahsettiğiniz hızlar çok düşük, yani mesela 100Mbps internet hızında 60-80 arası alıyor olsanız belki Wi-Fi kartı kalitesiz derdim ama yakın mesafeden 5-10 çok düşük. Modeminizde sorun olmadığından eminseniz garantiye gönderme işini bir düşünün derim.
Tamamdır modemim de laptopbum da aynı marka asus. Modem 5 yıllık filan ondan kaynaklı olabilir müşteri hizmetleri ile görüşeceğim
Evet Bluetooth açıkmış. Kapattım 32 Mbps hıza ulaştım modem yanından. Kablo ile 90 Mbps civarı alıyorum Wi-Fi'ya göre normal mi?

Tamamdır modemim de laptopbum da aynı marka ASUS. Modem 5 yıllık falan ondan kaynaklı olabilir müşteri hizmetleri ile görüşeceğim.

Tekrar ölçüm yaptım Bluetooth kapatıp 30 Mbps'di şu an 90'lara kadar çıktı gerçekten çok ilginç.

Son düzenleme:
Evet bluetooth açıkmış. Kapattım 32 mbs hıza ulaştım Modem yanından. Kablo ile 90 mbs civarı alıom wifi ye göre normal mi

Tamamdır modemim de laptopbum da aynı marka asus. Modem 5 yıllık filan ondan kaynaklı olabilir müşteri hizmetleri ile görüşeceğim

Tekrar ölçüm yaptım Bluetooth kapatıp 30 Mbps'di şu an 90'lara kadar çıktı gerçekten çok ilginç.
Bence bilgisayarı iade edebiliyorsanız iade edin. Çünkü telefonlarımız bile bu hızları rahatça aşıyor. Güncel olarak alınan her bilgisayar bence bu hızlara ulaşabilir rahatça.

Geri
Yukarı