Laptopa 120 GB SSD önerisi

Bütçe
180
Beyler aldım SSD. Şimdi ben bunu direk takınca her şey normal devam edecek mi yoksa bilgisayarı sıfırlamak, formatlamak gerekecek mi?
SATA SSD olduğu için tıpkı HDD takmış gibi olacak. Fark yok. Ekstra bir işlem yapılmayacak. NVMe olsaydı BIOS üzerinden NVMe desteği açılması gerekirdi.

1-) Mevcut kurulumu SSD'ye klonlayıp HDD'yi formatlar ve onu depolama olarak kullanırsınız. (Öneririm)
2-) SSD'ye sıfırdan kurulum yapar, sonrasında yine HDD'ye format atıp onu depolama yaparsınız.
3-) Olduğu gibi bırakıp, Windows ortamında USB bellek gibi SSD'yi biçimlendirip depolama olarak kullanırsınız. Ancak sistemin çalışmasına hiçbir faydası olmaz yalnızca üzerine kurulu oyunların yükleme ekranları hızlanır. (Önermem)

YouTube üzerinde nasıl klonlama yapılacağına dair videolar var. Eğer anlamazsanız veya çekinirseniz ki gayet kolay ve hızlı bir işlem, o zaman ikinci yola başvurursunuz. Eğer mevcut kurulumdan memnun değilseniz, veya Windows güncelleme zamanı gelmiştir, o zaman sıfırdan kurulum mantıklı olabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

SATA SSD olduğu için tıpkı HDD takmış gibi olacak. Fark yok. Ekstra bir işlem yapılmayacak. NVMe olsaydı BIOS üzerinden NVMe desteği açılması gerekirdi.

1-) mevcut kurulumu SSD'ye klonlayıp HDD'yi formatlar ve onu depolama olarak kullanırsınız. (öneririm)
2-) SSD'ye sıfırdan kurulum yapar, sonrasında yine HDD'ye format atıp onu depolama yaparsınız.
3-) olduğu gibi bırakıp, Windows ortamında USB bellek gibi SSD'yi biçimlendirip depolama olarak kullanırsınız. Ancak sistemin çalışmasına hiçbir faydası olmaz yalnızca üzerine kurulu oyunların yükleme ekranları hızlanır. (önermem)

YouTube üzerinde nasıl klonlama yapılacağına dair videolar var. Eğer anlamazsanız veya çekinirseniz ki gayet kolay ve hızlı bir işlem, o zaman ikinci yola başvurursunuz. Eğer mevcut kurulumdan memnun değilseniz, veya Windows güncelleme zamanı gelmiştir, o zaman sıfırdan kurulum mantıklı olabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ya çok detaylı anlatmış anlamadım. Ben temiz kurulum istiyorum. Şimdi içini açıp HDD'yi söküp SSD takarsam ne olur hiç işlem yapmadan sadece yerlerini değiştirsem.

Ya çok detaylı anlatmış anlamadım. Ben temiz kurulum istiyorum. Şimdi içini açıp HDD'yi söküp SSD takarsam ne olur hiç işlem yapmadan sadece yerlerini değiştirsem.

Sonrası aynen boş harddiskteki gibi. İçinde Windows kurulumu bulunan USB ile kurulum yapabilirsiniz. Daha sonra harddiski takarak ona da format atıp depolama olarak kullanabilirsiniz. O diski de taktıktan sonra BIOS üzerinden açılış önceliğini SSD'ye verilmiş olması yeterli. Bilgisayar açıldıktan sonra diske sağ tıklayıp biçimlendir seçeneğine girip format atabilirsiniz.

Sonrası aynen boş harddiskteki gibi. İçinde Windows kurulumu bulunan USB ile kurulum yapabilirsiniz. Daha sonra harddiski takarak ona da format atıp depolama olarak kullanabilirsiniz. O diski de taktıktan sonra BIOS üzerinden açılış önceliğini SSD'ye verilmiş olması yeterli. Bilgisayar açıldıktan sonra diske sağ tıklayıp biçimlendir seçeneğine girip format atabilirsiniz.

Yaptım elimde 32 Bit Windows 7 vardı. Windows 10 yapacağım ama 64 Bit yapamıyorum. USB'ye yükledim 64 Bit Win 10. şimdi diski biçimlendir deyip USB taksam olur mu? Harddisk takılı değil bu arada o yüzden açılış önceliği ayarlamam gerekiyor mu?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    12,6 KB · Görüntüleme: 32

Yeni konular

Geri
Yukarı