Laptopa 8+4 GB RAM Yapılır mı?

Yapabilirsiniz hocam ama Flex Mode'da çalışır.

4GB'lık kısmı Single şekilde çalışır.
Kalan 4GB Dual şekilde çalışır.

8+8 daha sağlıklı olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yapsanız kullanabilirsiniz fakat 8+8 cidden daha uyumlu olur çok ihtiyacınız yoksa biraz daha bekleyip 8+8 alırsanız çok daha iyi olur tabii sizin tercihiniz.

Yapabilirsiniz hocam ama Flex Mode'da çalışır.

4 GB'lık kısmı Single şekilde çalışır.
Kalan 4 GB Dual şekilde çalışır.

8+8 daha sağlıklı olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Daha sağlıklı olur dediniz ya, donanima veya RAM'e zarar mi verir mi Flex mod? 8 ve 4 farklı olduğu icin sorun teskil ediyor mu?

Ben APU Laptop'umda 4 GB lehimli RAM olması ve fazla RAM ihtiyacım olduğu için boş slota 16 GB'lık RAM ekledim ve herhangi bir sorun yaşamadım.

Hocam merhaba. Laptopuma 8+4 yapacağım ekonomik olarak vasatım. Yapsam olur mu? İlla 8+8 diye dayatanlar var?
Yapmaya yapılır lâkin RAM'lerde şöyle bir durum söz konusudur ki bu bence en önemli husustur.
Her iki RAM'de birbirinden alakasız CL değerleri ve bellek modüllerine sahipse bu onları yukarıdaki arkadaşın dediği gibi Flex Mode yani bir nevi uyumluluk moduna sevk eder, bu durum da 8'lik ram belleğin 4+4 şeklinde çift kanal gibi çalışmasına olanak sağlar. Ancak bu performansı kit bellek olarak kullanılan çift kanala göre kötü etkileyecektir.

Gerçi bellek modülleri ve gecikme süreleri aynı ise çoğunlukla bir sorun teşkil etmiyor. Örnek: Kendi sistemimde (i7-6700K, Z270) 8+8 GB RAM kullanmaktayım. Belleklerden birisi 3600 MHz CL16 Micron modüllü, diğeri 2666 MHz CL15 Hynix modüllü. İkisini 2933 MHz olarak sorunsuz bir biçimde kullanmaktayım.

Yeni konular

Geri
Yukarı