Laptopa 8 GB RAM eklenirse FPS artar mı?

Xeonayp

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Merhaba, i5-1035G1 işlemcili bir laptop var kardeşimde. Harici ekran kartı yok. Şu anda 8 GB RAM ile kullanıyor. Bir 8 daha eklersem FPS artışı olur mu? Özellikle Valorant oynuyor 60 FPS'lerde dolaşıyor. Zaman zaman 30-40'a düşüyor. Ben laptopu 8x2 yaparsam FPS artışı olur mu? Olursa ne kadar olur? Teşekkürler.

Merhaba, i5-1035G1 işlemcili bir laptop var kardeşimde. Harici ekran kartı yok. Şu anda 8 GB RAM ile kullanıyor. Bir 8 daha eklersem FPS artışı olur mu? Özellikle Valorant oynuyor 60 FPS'lerde dolaşıyor. Zaman zaman 30-40'a düşüyor. Ben laptopu 8x2 yaparsam FPS artışı olur mu? Olursa ne kadar olur? Teşekkürler.

Valorant'ta pek değil ama diğer oyunlarda artış olur. Bir de RAM'i aynı marka model alın ki Dual channel olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
@emirtmurr Ram'i aynı marka alacağım. Herşeyi aynı olacak. Peki Ram + Soğutucu takviyesi yapsam artış olur mu? Isıdan dolayı da biraz FPS kaybediyor gibi geliyor. Bir 8 daha eklersem sabit 60 alabilsin bu bana yeter.
10-15 FPS fark eder.
Sabit 60 oynatabilir o zaman? Soğutucuda almalıyım sanırım. Laptop biraz fazla ısınıyor.

Şu an laptop muhtemelen tek kanal RAM'le çalışıyordur. Apu sistemlerde çift kanala geçiş bile 15-20 (yer yer daha fazla) FPS artış sağlıyor. Buna ek olarak bellek kapasitesi de artacağı için oradan da hatırı sayılır bir miktarda artış gelir. Asıl FPS'i arttıran şey çift kanal olur.

8 daha ekletirseniz Valorant'ta istediğiniz gibi oynar, asıl artış Valorant gibi oyunlarda olur asıl. RAM'i aynı marka almaniza gerek yok değerlerin uyması yeterli ama uyguna aynı marka bulduysaniz olabilir. Sıcaklık throtthle olmadığı sürece etki etmez kaç dereceler de dolaşıyor.

Bende 20-25 civarı bir FPS artışı olmuştu Valorant'da. Sadece artış değil oyun daha akıcı oldu ve artık drop, takılma yaşamadan rahatca oynayabiliyorum. Rekabetçi oyunlarda (Valorant, CS) FPS hikayeli oyunlara göre daha çok artar.

8 daha ekletirseniz Valorant'ta istediğiniz gibi oynar, asıl artış Valorant gibi oyunlarda olur asıl. RAM'i aynı marka almaniza gerek yok değerlerin uyması yeterli ama uyguna aynı marka bulduysaniz olabilir. Sıcaklık throtthle olmadığı sürece etki etmez kaç dereceler de dolaşıyor.

Hocam yanlış bilmiyorsam CL, MHz ve bellek değerlerinin aynı olması gerekiyordu değil mi?

Geri
Yukarı