Laptopa bağlanan 19V fan çalışır mı?

Akyazılı54

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar elimde böyle fan+ 19v laptop şarjı var bağlasam çalıştırır mı yoksa daha yüksek Volt mu lazım 240v yazıyor. Bir de çok gürültü yapar mı olursa bir kutu ayarlıcsm laptopa fan yapacağım da? 🙏🙏

IMG_20210628_203430.jpg

Elimde var fan şu an 20 TL almıştım 1.5 sene önce 33w/20.0vlik tel adaptörü var ona taktım bir fark olmadı. Bunları kullanmak istedim.

Merhaba. Hocam; laptop soğutucu fanları USB portundan enerji alarak çalıştığından genellikle 5 volt DC ile çalışan fanlar bu amaçla tercih edilir. Sizin yapacağınız laptop soğutucusu sadece pille çalışırken veya prize bağlı değilken USB 5 volt portuyla laptopdan DC elektriği alacağından aslında en mantıklısı 5 volt DC fanı veya fanları (2 adet) bu proje için satın alabilmeniz bu proje için doğrusu olur.

Elinizdeki fanlar zaten 220-240 volt AC şebeke (ev priziyle) direk çalışacağından herhangi bir adaptörden geçirip fanları ayrı bir adaptörle çalıştırmaya zaten gerek yoktur. Ses konusunda ise bu durum fanların RPM (devrine) ve fan kanatlarının profiline de doğrudan bağlı olduğundan ve şebeke AC voltajını sabit olarak (prize fişle bağlayıp) vereceğiniz için, eğer fanların RPM'leri çok yüksekse fanın sesi de rahatsız edici olur ve değiştirilmesi zor olur.

Bence 5 volt DC'lik fan alıp USB portuyla orijinal laptop soğutucuların da çalıştığı gibi bu projeyi yapın. Açık ortamda ve sadece laptobu pille çalıştırırken sadece USB portlarındaki 5 volt DC elinizde olacak, evdeki bir priz çok yakınınızda olamayacaktır. Bu seyyar amaçlı kullanımında sadece USB portlu laptop soğutucu projesini düşünmelisiniz. Ama evde prizle, adaptörle kullanırken 220-240 volt AC'yle çalışan fana ayrı bir fiş-kabloyla prizden AC şebeke elektriğini alıp fan sesi 220 volt AC' yle çalışırken kötü değilse bununla da (fanın etiketinde yazan mA değerine yakın cam bir sigortadan seri geçirdikten sonra) bağlayıp yapabilirsiniz, bu seçim size bağlıdır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı