3 seri pille bağlanan devre çalışır mı?

Windows Adam

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaş bu videoda adam tek pil ile 220v elde etmiş, ben 3 tane seri bağlı pille yapsam olur mu, şarj daha mı uzun gider acaba?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yapılabilir ama piller ne kadar dayanır, burası zor. Bu işlerden aslında @Yeni Teknik Sembol hocamız anlar. En azından benden daha iyi anlar.

Armut ampul yakabilecek bir güç elde etmek bu devre ile imkansız. Gerilimi sağlarsın ama bağlayacağın ekipmanı ya çok kısa süre çalıştıracaktır ya da bozacaktır.

Takılı olan pil taş çatlasa 2 amper değere sahiptir. Bunu 220v üstelik alternatif akıma cevirirsin tabi ama videodaki ampuller eski tip ve çok yüksek watt değerlerine sahipler. Bu şekilde çalıştırmaya dahi gücü yetmeyecektir.

Bildiğim kadarıyla devre paralel olursa daha uzun süre dayanır seri bağlanırsa lamba parlaklığı daha fazla olur ancak kısa süre dayanır ve 3 pil seri bağlamanız durumunda yüksek Volt dolayısı ile ampul patlama olasılığı da var.

Bildiğim kadarıyla devre paralel olursa daha uzun süre dayanır seri bağlanırsa lamba parlaklığı daha fazla olur ancak kısa süre dayanır ve 3 pil seri bağlamanız durumunda yüksek Volt dolayısı ile ampul patlama olasılığı da var.

12 Volt ediyor sanırım.

Tamam invertor yapma hayalinden vaz geçtim bana 24v sabit güçle bunları şarj edecek bir devre şeması çizebilirsiniz lütfen. Ya da bu pilleri 24 watt ile mi yoksa 12 watt ile mi şarj etmek daha iyi?

12 Volt ediyor sanırım.

Tamam invertor yapma hayalinden vazgeçtim bana 24v sabit güçle bunları şarj edecek bir devre şeması çizebilirsiniz lütfen. Ya da bu pilleri 24 watt ile mi yoksa 12 watt ile mi şarj etmek daha iyi?

Hocam maalesef o kadar bilgim yok 10.sınıf fizik bilgisi ile söyledim bunları isterseniz videoyu izledikten sonra yarın hocalardan birisine sorabilirim. Eğer hocanın bilebileği bir şey ise

Geri
Yukarı