Laptopa farklı fan takmak sıkıntı çıkartır mı?

huseyindemirel

Femtopat
Daha fazla  
ASUS laptop un fanı arızalandı. Sıfırı 2000 3000 TL civarında ben soket kablo dizilimi aynı ama fan kablo dizilimi farklı başka modele ait fan kullansam çalıştırır mı?

Muadili var ise alabilirsin ancak alacağın fan modele uyumlu olması gerekli o renklerde hız sensörü, voltaj sensörü ve +/- güç kablolarıdır her rengin bir işlevi vardır o renkler de anakartta uygun karşılığa gelmesi gereklidir aksi halde çalışmaz.

Muadili var ise alabilirsin ancak alacağın fan modele uyumlu olması gerekli o renklerde hız sensörü, voltaj sensörü ve +/- güç kablolarıdır her rengin bir işlevi vardır o renkler de anakartta uygun karşılığa gelmesi gereklidir aksi halde çalışmaz.

Yani ASUS ROG GL752VW laptop sahibiyim fan fiyatları 2 bin 3 bin civarında bir üst model olan GL753 fanı görsellerdeki gibi bu fanı çalıştırır mı mesela? soket kablo dizlimi aynı fakat fan kablo dizilimi farklı ( huanmefang yazan fan benim laptopa ait)

Dosya Ekleri

• 51UJFq4ZCfL._AC_SX522_.jpg
    51UJFq4ZCfL._AC_SX522_.jpg
    24,7 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG-5559682171690014515.jpg
    IMG-5559682171690014515.jpg
    51,4 KB · Görüntüleme: 12
Kablo dizilimi aynı görseldeki farkı soket ters dönmüş öyle resmini çekmişler kabloda sıkıntı yok satıcı uyumlu diyorsa al tak uymaz ise iade edersin.

Satıcılar kargo masraflarından dolayı o riske girmiyorlar. Bende daha büyük sorun çıkarır mı acaba fan ya da anakarta zarar verir miyim diye düşündüm. Söylediğim ürün 500 TL benim laptopa uygun olan 2000 TL alıp denemek istiyorum açıkçası.

Fan fiziksel olarak uyumlu gibi gözüküyor anakarta zarar vermez kolay kolay eski fanı çıkaracaksın yenisini yuvaya takacaksın eğer uyarsa stres testi yapıp fan gürültü seviyesine de bak ve fan hava akımı yeterli mi değil mi diye ısı grafiğini de kontrol et tabii ısıda diğer etken fan ısı bloğunun temizliği ve termal macun kalitesi ve dayanımı da etki eder.

Fan fiziksel olarak uyumlu gibi gözüküyor anakarta zarar vermez kolay kolay eski fanı çıkaracaksın yenisini yuvaya takacaksın eğer uyarsa stres testi yapıp fan gürültü seviyesine de bak ve fan hava akımı yeterli mi değil mi diye ısı grafiğini de kontrol et tabii ısıda diğer etken fan ısı bloğunun temizliği ve termal macun kalitesi ve dayanımı da etki eder.
Teşekkür ederim o şekilde yapacağım artık

Yeni konular

Geri
Yukarı