Laptopa harici ekran kartı takmak

Tam boy ekran kartlarını laptoplarda kullanmak için Razer Core X, Asus Rog XG Station 2 gibi güzel seçenekler var ancak ekran kartı-laptop arasında çok fazla veri akışına neden olduğu ve hızlı aktarıma ihtiyaç duyulduğu için bu ürünler Thunderbolt 3'e ihtiyaç duyuyor ve senin laptopta bildiğim kadarıyla yok (birçok laptopta yok aslında, olanı sayılı bile diyebiliriz). O sebeple ne yazık ki bu seçenekler kullanılabilirlikten biraz uzak. Performans artışı için ilk etapta diğer arkadaşların da önerdiği gibi RAM'i 16 yapmanı tavsiye ederim.
E-GPU'larla ilgili bir dış makale: Best eGPUs: Add Graphics Power to Your Laptop
Konu sahibi yorumlarda 16GB ram olduğunu ve 512GB SSD + 1TB HDD olduğunu belirtmiş.

Çok ama çok derinlemesine bilmediğim ve tüm ürünleri birebir incelemediğim için çok kesin konuşmadım ancak yolladığım makalede incelediğim ürünlerin neredeyse tamamı TB3 kullanıyordu, zaten arkadaşın ekran kartı 1050Ti, bundan daha güçlü kartlar takmak isteyecek, e herhalde nesil de atlamak ister takacağı kart minimum 2060 olur diye düşünüyorum, böyle bir kartın veri akışını da Pcie X1 ile efektif bir şekilde halledebileceğini düşünmüyorum. wifi kartının takılı olduğu port derken muhtemelen M2 portunu kastediyorsun ancak o portun böylesi kartların veri aktarım hızlarını kaldırabileceğinden emin değilim, araştırmak lazım.
Konu sahibi yorumlarda 16GB ram olduğunu ve 512GB SSD + 1TB HDD olduğunu belirtmiş.

• 7.nesil kaby Lake Intel® Core™ i7-7700HQ, 8 GB (1x8GB) DDR4l 1.2v 2400MHz, 256 GB SSD, 17.3"
  • Full HD 1920X1080 IPS mat LED ekran, 4 GB GDDR5 NVIDIA® GeForce® GTX1050 Ti 128-BIT DX12.
Bende çıkan mesaj bu, bir yanlış anlaşılma var sanıyorum.

Çok ama çok derinlemesine bilmediğim ve tüm ürünleri birebir incelemediğim için çok kesin konuşmadım ancak yolladığım makalede incelediğim ürünlerin neredeyse tamamı TB3 kullanıyordu, zaten arkadaşın ekran kartı 1050Ti, bundan daha güçlü kartlar takmak isteyecek, e herhalde nesil de atlamak ister takacağı kart minimum 2060 olur diye düşünüyorum, böyle bir kartın veri akışını da Pcie X1 ile efektif bir şekilde halledebileceğini düşünmüyorum. wifi kartının takılı olduğu port derken muhtemelen M2 portunu kastediyorsun ancak o portun böylesi kartların veri aktarım hızlarını kaldırabileceğinden emin değilim, araştırmak lazım.

• 7.nesil kaby Lake Intel® Core™ i7-7700HQ, 8 GB (1x8GB) DDR4l 1.2v 2400MHz, 256 GB SSD, 17.3"
  • Full HD 1920X1080 IPS mat LED ekran, 4 GB GDDR5 NVIDIA® GeForce® GTX1050 Ti 128-BIT DX12.
Bende çıkan mesaj bu, bir yanlış anlaşılma var sanıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Malzemeler
-Bir PSU (GPU modeline göre değişir.)
- Bir Alfais 4250 Mini Pci E Ekspress V8.0 Exp Gdc Harici Ekran Fiyatı
-Bir ekran kartı.

laptop un ekran kartı maalesef değişmiyor o yüzden e-gpu kullanmak istiyorum. Alacağım kart 2070 olacak büyük bir ihtimal. ama en kötü şartlarda 2060 olmasını planlıyorum. şuan için ekran kartım tüm oyunları açmakta fakat fps düşüşleri başladı yavaş yavaş. dolayısı ile uzun vadede laptop u kullanabilmem için ekran kartı desteğine ihtiyaç duyuyorum

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Evet videodan görüldüğü kadarıyla TB3 olmadan da harici ekran kartını laptopa tanıtmak ve kullanmak mümkün, ancak konu sahibi "desktop kuracak yerim yok, laptop kullanmak durumundayım" diye özellikle belirtmiş, sence bu kullanıcı laptopunu bu kadar dağıtmak, Wi-fi özelliğini yitirmek ve bu kadar kapsamlı bir işe girmek ister mi. (bu arada videodaki kişi Titan X'in GTA5 çalıştırdığını göstermiş ancak nasıl bir performans gösteriyor, darboğaz var mı gibi benchmarklara girmemiş, yani bu yapılan şey mümkün ancak ne kadar verimli ve doğru, o kanaldan Titan X'in hakkını verecek kadar veri akabiliyor mu bunlara hala bir cevap verilmiş değil). Ayrıca taşınması gereken bir Laptop'a her seferinde kullanmak için bu kabloyu takıp çıkarmak kesinlikle orta-uzun vadede sürekli yapılabilecek bir şey değil. Yani bir şeyin "mümkün" olması sürekli kullanıma "uygun" olduğu anlamına gelmiyor.

Evet videodan görüldüğü kadarıyla TB3 olmadan da harici ekran kartını laptopa tanıtmak ve kullanmak mümkün, ancak konu sahibi "desktop kuracak yerim yok, laptop kullanmak durumundayım" diye özellikle belirtmiş, sence bu kullanıcı laptopunu bu kadar dağıtmak, Wi-fi özelliğini yitirmek ve bu kadar kapsamlı bir işe girmek ister mi. (bu arada videodaki kişi Titan X'in GTA5 çalıştırdığını göstermiş ancak nasıl bir performans gösteriyor, darboğaz var mı gibi benchmarklara girmemiş, yani bu yapılan şey mümkün ancak ne kadar verimli ve doğru, o kanaldan Titan X'in hakkını verecek kadar veri akabiliyor mu bunlara hala bir cevap verilmiş değil). Ayrıca taşınması gereken bir Laptop'a her seferinde kullanmak için bu kabloyu takıp çıkarmak kesinlikle orta-uzun vadede sürekli yapılabilecek bir şey değil. Yani bir şeyin "mümkün" olması sürekli kullanıma "uygun" olduğu anlamına gelmiyor.
Konuyu açan EGPU dedi. Eğer videodaki gibi dizüstünü dağıtmazsa nasıl EGPU yapacak?

Bırakalımda bunun uygun olup olmadığına konu sahibi cevap versin. Sonuçta kullanıcak kişi o. Elbette az da olsa performans kaybı yaşanacağını konu sahibi biliyordur.

Bırakalımda bunun uygun olup olmadığına konu sahibi cevap versin. Sonuçta kullanıcak kişi o. Elbette az da olsa performans kaybı yaşanacağını konu sahibi biliyordur.
Eğer harici monitör kullanılırsa daha az performans kaybı olacaktır ama dizüstünün kendi ekranını kullanırsa performans kaybı göze batabilir.

Konuyu açan EGPU dedi. Eğer videodaki gibi dizüstünü dağıtmazsa nasıl EGPU yapacak?
Yukarıdaki mesajımda şu linki paylaşmıştım, PC'yi dağıtmadan E-GPU kullanımı gayet de mümkün, hatta dağıtılarak yapılanını ben bu başlığa girdiğimde öğrendim, ancak kendi adıma yapmazdım, yapanın tabii ki kendi tercihidir ancak ben insanlara bir seçenek önerecek veya tavsiyede bulunacaksam "uygulanabilir" olmasına dikkat ederim, bu tavsiyeye uyup uymamak tabii ki kullanıcının tercihi :)
Bırakalımda - Doğrusu "Bırakalım da", lütfen şu -de/-da eklerini ayırmayı öğrenelim artık.
Ayrıca ben zaten bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi fikir sorulan bir başlığa fikrimi yazdım, ve kendi nezdimde "uygulanabilir" gördüğüm çözümü önerdim, masaüstü kurmakla uğraşamayacak, mobilite ve konumlandırmaya önem veren bir kullanıcıya PC'yi dağıtmasını gerektirecek ve performans kaybı yaşatacak bir öneride bulunmadım, kaldı ki kimse adına karar da vermedim. Burada sadece fikrimi paylaştım ve bu fikri dikkate almak, uygulamak tabii ki soruyu soranın insiyatifindedir, kimseye bir şey diretmiyorum, ama neden ben tavsiyelerimi belirli yazılı olmayan, kişisel ve keyfi yönergeler doğrultusunda vermek zorunda bırakılıyorum bunu anlayamadım. Kaldı ki konu sahibinin ekran kartı zaten çöp değil, güncel oyunları biraz kısarak da olsa oynatabilecek bir kart, demek ki gerçekten üst seviye bir kart kullanmak istiyor, bu durumda da "üst seviye performans arayışında olan bir kullanıcı" olduğunu düşünerek naçizane "Kişisel" tavsiyelerimi kendisine bu yönde veriyorum. Bununla ilgili bir sorun mu var?

Yeni konular

Geri
Yukarı