Laptopa RAM alırken hangi hususlara dikkat edilmeli?

bucokepicti

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yeni laptop aldım fakat RAM miktarını yetersiz bulduğum için gelecek olan RAM'leri çıkartıp yerine yeni RAM satın alıp takmak istiyorum. RAM alırken neye dikkat etmem gerekiyor? Mesela ben başlangıç için 1*16 alıp yalnızca tek slotu kullanmayı ve bir süre sonra bir adet daha 1*16 alıp 2 slotta 32 GB'a tamamlamayı düşünüyorum. Tek slot kullanırken Single-rank Dual-rank gibi şeylere dikkat etmeli miyim? Veya bir RAM'in diğer RAM'den daha önce alınıp kullanılacak olması ileride problem yaratır mı? Geniş çapta vereceğiniz bilgilerin tümüne talibim, şimdiden teşekkür ediyorum.

Merhaba arkadaşlar. Yeni laptop aldım fakat RAM miktarını yetersiz bulduğum için gelecek olan RAM'leri çıkartıp yerine yeni RAM satın alıp takmak istiyorum. RAM alırken neye dikkat etmem gerekiyor? Mesela ben başlangıç için 1*16 alıp yalnızca tek slotu kullanmayı ve bir süre sonra bir adet daha 1*16 alıp 2 slotta 32 GB'a tamamlamayı düşünüyorum. Tek slot kullanırken Single-rank Dual-rank gibi şeylere dikkat etmeli miyim? Veya bir RAM'in diğer RAM'den daha önce alınıp kullanılacak olması ileride problem yaratır mı? Geniş çapta vereceğiniz bilgilerin tümüne talibim, şimdiden teşekkür ediyorum.
CPU-Z SDP den koduna bakarak aynısından alabilirsin. Dual yapmak için.

Hocam eğer işlemcin AMD ise çift kanal takarsan performansın az da olsa artacaktır eğer çift kanal takacaksan içinde olanla aynı modeli alup takabilirsin ama tek kanal takacaksan benzer MHz. Değerlerinde alıp takabilirsin.

Laptopunuz nedir? Özelliklerini belirtir misiniz?
https://www.hepsiburada.com/hp-vict...ent=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.25.1 Model budur hocam. Henüz elime geçmedi fakat model bu.
CPU-Z SDP den koduna bakarak aynısından alabilirsin. Dual yapmak için.
Bilgisayar henüz elime ulaşmadı hocam. Zaten dediğim gibi, ben single-rank mi dual-rank mi alacağıma karar veremedim. Başlangıçta yalnızca tek slotu kullanacak olmam da önemli.
Hocam eğer işlemcin AMD ise çift kanal takarsan performansın az da olsa artacaktır eğer çift kanal takacaksan içinde olanla aynı modeli alup takabilirsin ama tek kanal takacaksan benzer MHz. Değerlerinde alıp takabilirsin.
Teşekkür ederim hocam işlemcim AMD fakat ben şunu düşündüm, başlangıçta anında 32 gb'a çıkaramayacağım için önce 1*16 ardından tekrar (yaklaşık birkaç ay veya belki bir yıl kadar sonra) 1*16 alıp 32'ye tamamlamak. Bir süre boyunca tek slot kullanacak olmam performansımı etkileyecek biliyorum fakat yalnızca birkaç fps fark ettiğini gördüm ve bunu göze aldım, sorunum performans değil (en azından o birkaç fps'i önemsemiyorum). Sorunum tek slot kullanacakken alacak olduğum RAMin single rank mi dual rank mi olması gerektiği, veya devamında alacağım rank'e bağlı olarak ikinci slota RAM alırken yine tıpatıp aynı modeli mi almam gerektiği.

Mantıklı düşünmüşsünüz.
Hernekadar çift slot RAM kullanılması önerilse de ileriye dönük düşünceniz nedeniyle tek slot 16GB almanız akıllıca.

Önemli not: Aynı marka model olsa da ram'lerin chip üreticisi farklı olabilir. Bu dikkat edilmesi gereken bir husustur. Crucial tavsiye edilir.

Mantıklı düşünmüşsünüz.
Hernekadar çift slot RAM kullanılması önerilse de ileriye dönük düşünceniz nedeniyle tek slot 16GB almanız doğru.

Önemli not: Aynı marka model olsa da ram'lerin chip üreticisi farklı olabilir. Bu dikkat edilmesi gereken bir husustur. Crucial tavsiye edilir.
Teşekkür ederim hocam. Başlangıçta tek slot RAM kullanırken single-rank dual-rank ayrımında hangi noktaya varmam gerektiğini düşünüyorsunuz? Veya ikinci RAMi alırken çiplerden yana bir problem olmaması yani genel olarak problem çıkmaması için kesin olarak yapabileceğim ne var?

https://www.hepsiburada.com/hp-victus-gaming-16-dizustu-bilgisayar-16-1-fhd-144-hz-ips-amd-ryzen-5-5600h-8-gb-ram-nvidia-geforce-rtx-3060-512-gb-ssd-freedos-mika-gumusu-68p42ea-p-HBCV00003FHQFP?magaza=METAPLUS BİLGİ TEKNOLOJİLERİ&utm_source=pc&utm_medium=akakce&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.25.1 model budur hocam. Henüz elime geçmedi fakat model bu.

Bilgisayar henüz elime ulaşmadı hocam. Zaten dediğim gibi, ben Single-rank mi Dual-rank mi alacağıma karar veremedim. Başlangıçta yalnızca tek slotu kullanacak olmam da önemli.

Teşekkür ederim hocam işlemcim AMD fakat ben şunu düşündüm, başlangıçta anında 32 GB'a çıkaramayacağım için önce 1*16 ardından tekrar (yaklaşık birkaç ay veya belki bir yıl kadar sonra) 1*16 alıp 32'ye tamamlamak. Bir süre boyunca tek slot kullanacak olmam performansımı etkileyecek biliyorum fakat yalnızca birkaç FPS fark ettiğini gördüm ve bunu göze aldım, sorunum performans değil (en azından o birkaç FPS'i önemsemiyorum). Sorunum tek slot kullanacakken alacak olduğum RAM'in Single rank mi Dual rank mi olması gerektiği, veya devamında alacağım Rank'e bağlı olarak ikinci slota RAM alırken yine tıpatıp aynı modeli mi almam gerektiği.

Hocam haklı bir düşünceniz var ama eğer RAM'lerinizi hızlı satıp yenisine bütçe desteği yapabilecekseniz bence yapın yapamazsanda dediğin şekilde kullanabilirsin sıkıntı yok.

https://www.hepsiburada.com/hp-victus-gaming-16-dizustu-bilgisayar-16-1-fhd-144-hz-ips-amd-ryzen-5-5600h-8-gb-ram-nvidia-geforce-rtx-3060-512-gb-ssd-freedos-mika-gumusu-68p42ea-p-HBCV00003FHQFP?magaza=METAPLUS BİLGİ TEKNOLOJİLERİ&utm_source=pc&utm_medium=akakce&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.25.1 Model budur hocam. Henüz elime geçmedi fakat model bu.

Bilgisayar henüz elime ulaşmadı hocam. Zaten dediğim gibi, ben Single-rank mi Dual-rank mi alacağıma karar veremedim. Başlangıçta yalnızca tek slotu kullanacak olmam da önemli.

Teşekkür ederim hocam işlemcim AMD fakat ben şunu düşündüm, başlangıçta anında 32 GB'a çıkaramayacağım için önce 1*16 ardından tekrar (yaklaşık birkaç ay veya belki bir yıl kadar sonra) 1*16 alıp 32'ye tamamlamak. Bir süre boyunca tek slot kullanacak olmam performansımı etkileyecek biliyorum fakat yalnızca birkaç FPS fark ettiğini gördüm ve bunu göze aldım, sorunum performans değil (en azından o birkaç FPS'i önemsemiyorum). Sorunum tek slot kullanacakken alacak olduğum RAM'in Single rank mi Dual rank mi olması gerektiği, veya devamında alacağım Rank'e bağlı olarak ikinci slota RAM alırken yine tıpatıp aynı modeli mi almam gerektiği.

Laptopu bu fiyattan aldıysanız fena kazık yemişsiniz. Aynı laptop başka yerlerde 25 bin lira civarında. Bence 2x16 daha iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı