Laptopa sıvı soğutma montajı

mlhylmz81

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar iyi forumlar

Öncelikle kullandığım malzemeleri yazayim ;
2m silikon hortum(elimde vardı)
2 adet küçük bakır boru(Sanayideki klimacılardan kestirdim)
Akvaryum su pompası(20 TL bişey her akvaryumcuda bulursunuz)
Lada samara'nın kalorifer peteği (Sanayideki pert olmuş arabadan aldım bunu)
Bezelye kavanozu
2 Adet xigmatek xof fan(Vatan Bilgisayarda tanesi 23TL)

Hala kullanmakta olduğum eski laptopum aşırı ısınıyordu (İşlemci 90 dereceyi görüp kapanıyordu.)
ve bende kendime göre laptopumun stock soğutucusunu modifiye ettim oto sanayisinde uçlarından
kesip yeni bakır borular kaynattırdım ve bu boruların laptop kasasından çıkışlarını açtım daha sonra
bakır boruların ucuna silikon hortum bağladım ordanda rezervuardaki pompaya bağladım daha sonra
rezervuardan çıkan hortumu radyatöre bağladım radyatörden çıkanıda soğutucunun diğer ucuna bağladım.Herhangi bir sızdırma vs durumu olmadı zaten montajlamadan önce deneme yaptım şuan sisteme 1 saat boyunca stress test yaptımve işlemci sıcaklığı 47 dereceyi aşmadı.Eskiden bluestacks açtığımda 10 dk geçmeden aşırı ısınmadan sistem kendini kapatıyordu.Bence Fiyat/Performans açısından çok iyi bir sıvı soğutma projesi oldu :)

Yani 66 TL ye tam yükte neredeyse 50 derece düşüş yaşadım hemde güzel bir deneyimdi..

Yapım aşaması ;

Stock soğutucu
1.jpg

Eklenecek bakır borular
2.jpg

Bakır borular ekleniyor
3.jpg

Bakır boruların eklenmiş hali
5.jpg 6.jpg

Kullandığım su pompası
7.jpg

Sızdırmazlık testi
8.jpg

Bakır boruların çıkışlarının verilmesi
9.jpg 10.jpg

Lada samara'nın kalorifer peteği (Radyatörümüz)
11.jpg 12.jpg

Sistemin montajlanmış hali
13.jpg

Sistemin boştaki ve 1 saat tam yükteki sıcaklık değerleri
14.jpg 15.jpg

Ve biraz dekorasyon çalışması :)
16.jpg

Son düzenleme:
Çok başarılı bir çalışma olmuş, güle güle kullanın. Boşta 40 derecede seyreden notebook mağduru olan biri olarak su soğutmanın ne denli faydasının olduğunu fark etmiş oldum. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı