Laptop'a uygun RAM modeli nasıl öğrenilir?

Jans

Centipat
Arkadaşlar merhaba. Dell Studio xps 1640 dizüstü bilgisayar sahibiyim. Laptopuma RAM takviyesi yapmak istiyorum. Yalnız nasıl bir RAM alacağımı bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Evet, 1066MHz ve CL7 olarak çalışacak.
RAM miktarı maksimum 8GB yapılabiliyor.

Set olarak alınabilir. Uyum sağlar.

İşlemcisi de yükseltilebilir.
Resmi sitesi 8GB desteklediğini söylemekte.

Hocam şimdi benim bundan 2 tane alıp sisteme takmam mı lazım 8 GB olması için? Yoksa sistemimde olan 2+2 RAM'lerden 1 tanesini çıkartıp bunu takarsam 6 GB olarak çalışabilir mi?

Ek olarak Crucial sitesinde de veriler mevcut.

Çalıştırılır ama ben Dual Channel 8GB öneririm.
Daha iyi olur.
Ve evet ikisini de çıkartmanız lazım.

Ek olarak Crucial sitesinde de veriler mevcut.

Çalıştırılır ama ben Dual Channel 8GB öneririm.
Daha iyi olur.
Ve evet ikisini de çıkartmanız lazım.

Hocam bütçem biraz kısıtlı olduğu için 2 tane alamayacağım maalesef. Bendeki eski RAM + yeni alacağım 4 GB RAM ile toplamda bilgisayarı 6 GB RAM'e yükseltirsem ciddi performans artışı yaşar mıyım? Yoksa 8 GB daha mı belirgin olur?

8GB açıkçası daha belirgin olur.
6GB da artıracaktır. Ama 8GB tabii ki daha iyi olur.

Tek bir 4GB alacaksanız not:
RAM bellekleri takarken frekansı küçük olanı bilgisayarda bırakın ve 1.slota takın. (Eğer 2.slotta ise.) Büyük frekanslı RAM belleği çıkartıp takın.
Yerlerini değiştirirseniz görüntü vermez cihaz.

8GB açıkçası daha belirgin olur.
6GB da artıracaktır. Ama 8GB tabii ki daha iyi olur.

Tek bir 4GB alacaksanız not:
RAM bellekleri takarken frekansı küçük olanı bilgisayarda bırakın ve 1.slota takın. (Eğer 2.slotta ise.) Büyük frekanslı RAM belleği çıkartıp takın.
Yerlerini değiştirirseniz görüntü vermez cihaz.

Hocam rakamları atıyorum konuya hakim olmadığım için. Atıyorum laptopta şu an ikisi de 2 GB RAM'den birisi 1066 birisi 1600 mhz ram bulunuyor. 1066 mhz olan ram eğer ikinci slotta ise onu birinci slota takıp yeni aldığım ram'i de ikinci slota mı takacağım?

Aynen öyle.
Aksi takdirde görüntü gelmeyecek cihaza.
Frekans farkı varsa büyük frekanslı olan RAM bellek, küçük frekanslı belleğin hem frekans hem de CL değerine göre çalışır.
Bunu dememin sebebi de böyle bir durum yaşanmaması adına bunun önüne geçmek.

İsterseniz 1600MHz olan belleği cihazda bırakıp direkt olarak yenisini de takabilirsiniz.
İşlemcinin desteklediği RAM frekansına göre çalışacak bu şekilde.

Aynen öyle.
Aksi takdirde görüntü gelmeyecek cihaza.
Frekans farkı varsa büyük frekanslı olan RAM bellek, küçük frekanslı belleğin hem frekans hem de CL değerine göre çalışır.
Bunu dememin sebebi de böyle bir durum yaşanmaması adına bunun önüne geçmek.

İsterseniz 1600MHz olan belleği cihazda bırakıp direkt olarak yenisini de takabilirsiniz.
İşlemcinin desteklediği RAM frekansına göre çalışacak bu şekilde.

Hocam ben bu RAM'i Windows 10'un daha stabil çalışması için istiyorum bu arada. Dell XPS 16 model bilgisayarıma SSD almıştım, SSD altıktan sonra performans daha stabil hale geldi ama sistemde 4 GB RAM var. Eğer RAM'i 8 gb tamamlarsam windows 10 daha iyi çalışır mı yoksa etkisi olmaz mı?

Geri
Yukarı