Laptopa uyumlu DDR3 RAM önerisi

EMİR37

Kilopat
Makaleler
33
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Benim Laptopun 2 GB RAM'i var ve bu yeterli gelmiyor o yüzden yükseltme yapacağım.
Şu RAM'leri almayı planlıyorum. Bu RAM'ler uygun mu?

IMG20220310200247.jpg

IMG20220310195906.jpg

Bir de attığım RAM'ler arasındaki farklar nedir büyük bir fiyat farkı var ama aynı satıcı ikisi de aynı RAM değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Attığın linklerden biri Low yani 1.35 V diğeri 1.5 V güç tüketiyor. Anakartının desteklediği RAM hangisi öğrenmek için işlemcini ve anakartını paylaşırsan en uygun hangisi olur paylaşabilirim. Bunun için CPU ve SPD sekmesini paylaşabilir misin?
Aynı zamanla bütçeni biraz daha hafifletmen adına ikinci ele yönelmeni tavsiye ederim. Ramler diğer bilgisayar bileşenlerin aksine kolay bozulmuyor. Sıfır ile ikinci el ram arasında çok net bir fark olmayacaktır. Fakat fiyat farkı malesef çok oluyor. İkinci elde yaklaşık 600 TL bandından 2 adet 8 GB dual channel ram bulunabiliyor. İhtiyacım yok dersen 300 TL bandına da iki adet 4 GB alıp bütçeni rahatlatabilirsin. Tabi ki bu benim tavsiyem. İkinci ele bulaşmayıp daha temiz bir yol izleyebilirsin.

Son düzenleme:
Değil hocam. Attıklarınız CL11 sizinki CL9.

İşlemciniz nedir? Kaç GB RAM desteklediğini görmek lazım.

Attığın linklerden biri Low yani 1.35 V diğeri 1.5 V güç tüketiyor. Anakartının desteklediği RAM hangisi öğrenmek için işlemcini ve anakartını paylaşırsan en uygun hangisi olur paylaşabilirim. Bunun için CPU ve SPD sekmesini paylaşabilir misin?
Aynı zamanla bütçeni biraz daha hafifletmen adına ikinci ele yönelmeni tavsiye ederim. RAM'ler diğer bilgisayar bileşenlerin aksine kolay bozulmuyor. Sıfır ile ikinci el RAM arasında çok net bir fark olmayacaktır. Fakat fiyat farkı maalesef çok oluyor. İkinci elde yaklaşık 600 TL bandından 2 adet 8 GB Dual channel RAM bulunabiliyor. İhtiyacım yok dersen 300 TL bandına da iki adet 4 GB alıp bütçeni rahatlatabilirsin. Tabii ki bu benim tavsiyem. İkinci ele bulaşmayıp daha temiz bir yol izleyebilirsin.
Buyrun(Moderasyon bilerek foto atıyorum ekran görüntüsü atamadım.)
IMG20220310224736.jpg

IMG20220310224734.jpg

IMG20220310224727.jpg

IMG20220310225428.jpg

RAM'i kendiniz takacaksanız, almadan önce anakarta bakıp kaç slotu olduğuna bakmanız gerekebilir. Bazı anakartlarda programdan slot gösterse de slot anakarta gömülü olabiliyor.

Büyük ihtimalle 2. nesil veya altında bir işlemciye sahipsin. Şaun sahip olduğun ram 1600 Mhz de değil 1333 Mhz de çalışıyor. Yani 1333 Mhz ram e yönelmemiz gerekiyor. Bütçeni paylaşırsan bir yol haritası oluşturalım. Senin bilgisayarının özelliklerine sahip bir bilgisayara sahibim. Bütçene göre performans artışına verecek yükseltme yapabiliriz.

Hâlâ işlemciyi göremedik.
Ama 1600MHz gördüğümüze göre en azından 8 GB destekliyordur sanırım.

Kusura bakmayın atmadım.
(Moderasyon zorundalıktan fotoğraf atıyorum.)

IMG_20220310_231607.jpg

IMG20220310231436.jpg

Büyük ihtimalle 2. nesil veya altında bir işlemciye sahipsin. Şaun sahip olduğun RAM 1600 MHz de değil 1333 MHz de çalışıyor. Yani 1333 MHz RAM'e yönelmemiz gerekiyor. Bütçeni paylaşırsan bir yol haritası oluşturalım. Senin bilgisayarının özelliklerine sahip bir bilgisayara sahibim. Bütçene göre performans artışına verecek yükseltme yapabiliriz.

500 TL.
RAM'i kendiniz takacaksanız, almadan önce anakarta bakıp kaç slotu olduğuna bakmanız gerekebilir. Bazı anakartlarda programdan slot gösterse de slot anakarta gömülü olabiliyor.

2slot açıp baktım.

Yeni konular

Geri
Yukarı