Laptopı şarjı bitmeden şarja takmak

yad0sner

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Başlıkta belirttiğim konuyu internette oldukça fazla araştırdım ama tam olarak bir cevap bulamadım. Öncelikle kendi pil kullanım şeklimi söylemek istiyorum. Laptopu genelde şarjda kullanan biriyim oyun oynadığımdan dolayı ama belli aralıklarla (1-2 hafta) yüze 20-25'e gelene kadar kullanıp şarj etmeyi planlıyorum. Bunun en sağlıklısı olduğunu öğrendim. Ama şunu hiçbir yerde bulamadım:
Mesela şarjdan çekip bir süre yüzde 50-90 arasına inene kadar kullandım. Daha sonra oyun oynamak istediğimde yani prize takmam gerektiğinde yüzde 20'ye kadar indirip öyle takmam mı lazım? Yoksa şarjı iyice azalmadan takmanın bir zararı yok mudur? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

İstediğiniz şekilde yapın. Bu kadar ayrıntıya gerek yok. İster şarjda ister pilde kullanın.

Genel kaide şarjı %40-80 aralığında tutmaktır. %80 üstüne yola v.b çıkmadıkça çıkmaya gerek yok.
Hatta benim laptopta "Conversation mode" gibi bir mod vardı, prize takılıyken şarjı %50-60 aralığında tutuyordu bataryayı yormamak için.

Yeni konular

Geri
Yukarı