Laptop'larda ek HDD yuvası bulunur mu?

Nailed It

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Freelance Finansçı ve 2 Şirket sahibi.
Arkadaşlar merhabalar, bir arkadaşım Lenovo V155 AMD Ryzen 3 3200U 4GB 1TB Freedos 15.6" FHD Fiyatı bu Laptop'u satın almayı düşünüyor fakat buna ek olarak bir de 120GB SSD ekleyelim diyoruz, SSD takmamız için anakartında ek harddisk slotu olur mu yoksa direkt olarak harddisk ile mi değiştirmemiz gerekir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart fotoğraflarına baktım ama ek HDD yuvası yok fakat SSD alınca HDD çıkarın ve SSD'yi takın ve Windows'u yükleyin ve böyle bir USB aparat alarak HDD'yi PC bağlayın.

Furyrabbit arkadaşımız HDD cady demiş ama CD-DVD yuvasını söküp HDD cady adlı aparatı takmanız gerekmekte yani o aparatı takarsanız CD'den oyun film müzik vb. yükleyemeyeceksiniz ya da atamayacaksınız.

CD-DVD kullanan zaten kalmadı bence. Bilgisayarımda CD-DVD yuvası yok hiç eksikliğini hissetmiyorum.

Anakart fotoğraflarına baktım ama ek HDD yuvası yok fakat SSD alınca HDD çıkarın ve SSD'yi takın ve Windows'u yükleyin ve böyle bir USB aparat alarak HDD'yi PC bağlayın.

Furyrabbit arkadaşımız HDD cady demiş ama CD-DVD yuvasını söküp HDD cady adlı aparatı takmanız gerekmekte yani o aparatı takarsanız CD'den oyun film müzik vb. yükleyemeyeceksiniz ya da atamayacaksınız.
Onun yerine DVD to USB aparat almak daha mantıklı bence. HDD'nin dışarıda durmasından daha mantıklı. Ayrıca CD falan kalmadı artık.

Lenovo'nun sitesinde ürünü bulamadım. Görsellerde DVD yuvası var. Caddy kullanmanız en mantıklısı olacaktır. DVD günümüzde kullanılmıyor desek yeridir.
Yorumlarda birisi Samsung 970 Evo Plus taktığını söylemiş. Bu m.2 portu olduğu anlamına gelir ama o kişinin ipiyle kuyuya inmiş olursunuz.
Burada benzer bir cihaz var. NVMe portu olduğundan bahsedilmiş.
Sizin attığınız Türkiye'ye özel model gibi görünüyor. Lenovo Türkiye işini yapmadığı için sitesinde yok.

Harddisk ile değiştirin, çıkan harddiski de HDD CADDY aracılığıyla yedek olarak takın.
Çok teşekkür ediyorum, tavsiyenize uyarak 120GB bir SSD alıp onu anakarta direkt olarak bağladıktan sonra HDD CADDY ile laptop içerisinde bulunan harddisk'i de depolama olarak kullanacağız, CD-ROM sürücüsü zaten önemsiz, günümüzde güncel olarak kim kullanıyor ki zaten. Bütün driver'lar vs. internet üzerinden temin edilebiliyor.
Aklıma geldi, laptop'a PCIe, NVMe veya M2 tarzı ssd takabiliyor muyuz? Sata olması şart değil.

Son düzenleme:
Attığım linkteki üründe NVMe portu var. Sizin attığınız sitedeki yorumlarda takıldığı iddia edilen SSD de NVMe.
m.2 SATA destekleyip desteklemediği hakkında bilgim yok. Muhtemelen burada o bilgi vardır ama şu an okuyacak vaktim yok.
Okuyacağım ve araştıracağım, teşekkür ederim hepinize. En kötü ihtimal ile HDD CADDY aracılığı ile DVD-ROM'a veda edeceğiz :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı