Laptoplarda ekran kartı ve Watt gerçekten önemli mi?

asosipoero

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu testi izledikten sonra:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ekran kartının Watt'ı ve MHz değerlerinin 3000 serisinde çok önemli olmadığı kanaatine vardım sizce bu doğru bir düşünce mi yoksa değil mi bu testler 1080P'de yapıldığından dolayı mı benzer FPS'de sonuç çıktı? @T129Atak @Radeon RX 5500M @Ray Kurzweil @Turkish Kebab @Ryota hocalarım sizin de görüşlerinize ihtiyacım var.
Başlık yanlış yazılmış başlık bu olması lazım: Laptoplarda ekran kartı Watt ve MHz değerleri gerçekten önemli mi?

Son düzenleme:
Mesela 3080'in 80 Watt'lık ve 150 Watt'lık sürümlerini düşünelim. Neredeyse aynı çipler, her şeyleri aynı. Ancak frekanslarında yarı yarıya fark var. Diğer her şey eşit olduğu için Watt demek daha fazla frekans demek.

Aynen hocam bu testlerde belli ama bazı oyunlarda benzer FPS aldıkları için bir de Legion'da RAM sorunu var ve %10 fark demek bu.
Her neyse herkese teşekkür ederim kafamdaki soru işareti dağıldı.

Son düzenleme:
@asosipoero, ben işlemci darboğazı olduğunu düşünüyorum. Hepsinde genellikle i7-10750H kullanılıyor. Çok fazla darboğaz yapmaya başlıyor. RTX 3080'e yetişemiyor diye tahmin ediyorum. Yoksa bu kadar az fark çıkmaz testlerde. 3D Mark gibi testlerde fark neredeyse yarı yarıya.

Aynen hocam bu testere belli ama bazı oyunlarda benzer FPS aldıkları için tatbikinde Legion'da RAM sorunu var ve %10 fark demek bu.
Her neyse herkese teşekkür ederim kafamdaki soru işareti dağıldı.

Ryzen modellerde var haberiniz olsun, Intel modellerde etki etmiyor.

@asosipoero, ekran kartı alırken Watt bir performans kriteri değildir, RTX 3080 alırsanız o kadar güç alırsınız. Ancak Nvidia mobilde hem kalın hem de ince dizüstü bilgisayarlara ekran kartı sağlayabilmek için frekanslarla oynuyor. Aynı ekran kartı olsa bile mobilde güç tüketimi değiştiği için Watt artık bir kriter haline geliyor. Sanırım bunu sormuştunuz.

@asosipoero, ben işlemci darboğazı olduğunu düşünüyorum. Hepsinde genellikle i7-10750H kullanılıyor. Çok fazla darboğaz yapmaya başlıyor. RTX 3080'e yetişemiyor diye tahmin ediyorum. Yoksa bu kadar az fark çıkmaz testlerde. 3D mark gibi testlerde fark neredeyse yarı yarıya.

Bencede hocam 2K ve 4K testleri olmalı hatta.
i7 the10 gerçekten darboğaz yapıyor 3080 modeline:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
@asosipoero, ekran kartı alırken Watt bir performans kriteri değildir, RTX 3080 alırsanız o kadar güç alırsınız. Ancak NVIDIA mobilde hem kalın hem de ince dizüstü bilgisayarlara ekran kartı sağlayabilmek için frekanslarla oynuyor. Aynı ekran kartı olsa bile mobilde güç tüketimi değiştiği için Watt artık bir kriter haline geliyor. Sanırım bunu sormuştunuz.

Benim sorum hocam benzer FPS almasıydı bazı testlerde.
Ryzen modellerde var haberiniz olsun, Intel modellerde etki etmiyor.

Aynen hocam biliyorum.
Herkese teşekkürler benim gibi arada kalan arkadaşlar için güzel konu oldu.

@asosipoero, İşlemci darboğazı o zaman. Benchmarklarda gerçekten çok ciddi farklar ortaya çıkıyor.
bu videoda tanıttıkları ürün(RTX 3080 ve 150 Watt TDP'ye sahip laptop.) 3D Mark testi farklı Watt güçlere sahip bilgisayarlarla yapılıyor ve farklar çok fazla.

Hocam aklımı karıştıran sonuç bu acaba Legion'da MUX kapalı mı?
@Cruslan
Garip bir sonuç.

Dosya Ekleri

• 20538E0B-90F4-4767-8F35-8526E171F163.png
    20538E0B-90F4-4767-8F35-8526E171F163.png
    1,5 MB · Görüntüleme: 178
Hocam aklımı karıştıran sonuç bu acaba Legion'da MUX kapalı mı?
@Cruslan
Garip bir sonuç.
Lenovo'da Mux kapalo olabilir. Ryzen 5000 serisi işlemcilerde de performans problemi var. Ram değiştirerek bu problem çözülüyor diyorlar ama 11. Nesil i7'ler kesinlikle daha performansli ve ekran kartının gücünü ortaya koymasinda daha etkin.

Lenovo'da MUX kapalo olabilir. Ryzen 5000 serisi işlemcilerde de performans problemi var. RAM değiştirerek bu problem çözülüyor diyorlar ama 11. nesil i7'ler kesinlikle daha performansli ve ekran kartının gücünü ortaya koymasinda daha etkin.

Bencede mobil tarafta Intel daha önde.
Üsteki sonuç yeni RAM takılmış hali Lenovo Legion 5 Pro bir alttaki HP Omen ekran bağlanmış hali.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı