Laptoplarınızın pil yıpranması nasıl?

chaturanga

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar laptoplarınızın yaklaşık 1 yıl ve üstü kullanımlarda pil yıpranmaları nasıl merak ediyorum.

Herkes kullandığı laptopla ilgili aşağıdaki bilgileri paylaşabilir mi, farklı marka ve modellerin, değişik kullanım alışkanlıklarında ne sonuçlar verdiğini görmüş oluruz.

Ben başlıyorum:

Laptop modelim: HP Omen 15 (Ryzen 5800H, RTX 3060, 2021 modeli) kullanıyorum.
Kullanım sürem: 1 yıl (toplam 321 şarj)
Kullanım yoğunluğum: %90 iş %10 oyun.
Kullanım alışkanlığım: Şarjı %20-30'un altına inmeden takıyorum, bazen %100'e kadar şarj etsem bile, genelde %90-95'te çekiyorum. Bu koşullarda:

Pil yıpranması: %13-14 (yani üretim kapasitesinin %86-87'si kullanılabilir durumda)

Laptop modelim: Grundig bilmem ne modeli (piyasada yok)
Kullanım sürem: 12 yıl (ben 12 yaşındayım ama laptop daha eski benden)
Kullanım yoğunluğum: %90 oyun %10 iş
Kullanım alışkanlığım: %40 olduğu an takarım.

Yıpranmayı bilmiyorum fakat şarj fullken bile boşta 1 saat götürüyor. Oyun açınca tahmini süre 20dk oluyor. Siz düşünün hocam.

Web de geziniceksem 2-3 saat gidiyor ağir oyunlar oynayacaksam 1:40 -2:20 arası bir pil süresi var ama Forza 4 gibi oyunlarda, Minecraft vs de web de aynı oluyor kismen.

Arkadaşlar laptoplarınızın yaklaşık 1 yıl ve üstü kullanımlarda pil yıpranmaları nasıl merak ediyorum.

Herkes kullandığı laptopla ilgili aşağıdaki bilgileri paylaşabilir mi, farklı marka ve modellerin, değişik kullanım alışkanlıklarında ne sonuçlar verdiğini görmüş oluruz.

Ben başlıyorum:

Laptop modelim: HP Omen 15 (Ryzen 5800H, RTX 3060, 2021 modeli) kullanıyorum.
Kullanım sürem: 1 yıl (toplam 321 şarj)
Kullanım yoğunluğum: %90 iş %10 oyun.
Kullanım alışkanlığım: Şarjı %20-30'un altına inmeden takıyorum, bazen %100'e kadar şarj etsem bile, genelde %90-95'te çekiyorum. Bu koşullarda:

Pil yıpranması: %13-14 (yani üretim kapasitesinin %86-87'si kullanılabilir durumda)
Vallahi ben hep prize takılı halde kullanıyorum 2.5 yıldır.

Geri
Yukarı