Laptopta 20 FPS kasmıyor masaüstünde 57 FPS kasıyor

Burak B

Femtopat
Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar. Hem laptop hem de kasalı bilgisayar kullanan biriyim ve dikkatimi çekti. Laptopta oyun oynarken 20 FPS'te bir kasma sorunu yaşamıyorum fakat kasalı bilgisayarımda 57 FPS'te bile kasma problemi oluyor. Neden olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
20 FPS'de kasma olmuyor diyorsanız siz baya baya 20 FPS'ye alışmışsınız. 30 FPS altı net bir şekilde kasıyor. İnsan gözü için akıcı olmayan bir görüntü 30 FPS altı. Bilgisayarda 57 FPS dediğiniz ise tahminen micro stutter dediğimiz anlık takılmaların ortaya çıkarttığı bir kasma hissi.
Micro stutterlar arka plan uygulamalarını azaltarak çözülür. Eğer çözemiyorsanız, işlemci veya ekran kartı sıcak çalışıyor dolayısıyla saat hızı düşüp takılmaya neden oluyor olabilir.

Nasıl yani takılıyor mu ?
Evet. Laptopta oyun oynarken 20 fps aldığım zaman gram kasmıyor ama kasalı bilgisayarımda 57 fps'in altında kasıyor
20 FPS'de kasma olmuyor diyorsanız siz baya baya 20 FPS'ye alışmışsınız. 30 FPS altı net bir şekilde kasıyor. İnsan gözü için akıcı olmayan bir görüntü 30 FPS altı. Bilgisayarda 57 FPS dediğiniz ise tahminen micro stutter dediğimiz anlık takılmaların ortaya çıkarttığı bir kasma hissi.
Micro stutterlar arka plan uygulamalarını azaltarak çözülür. Eğer çözemiyorsanız, işlemci veya ekran kartı sıcak çalışıyor dolayısıyla saat hızı düşüp takılmaya neden oluyor olabilir.
Kasalı bilgisayarımda 1 ara opt. problemi çok olan bir oyun oynamıştım .Fps zar zor 60'ı görüyordu onun dışında 40,50 arası. 5 Dk 40,50 2 sn 60 fps değerlerini alıyordum. O zmn kasmazdı diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı