Laptopta boşta RAM kullanımı %50 oluyor

Ahmet5278

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. Direkt konuya gireceğim arkadaşım bugün yeni bir laptop aldı ama laptop bostayken 8 GB RAM kullanımı 50'lerde dolaşıyor. Bunun çözümünü bilen yazarsa çok mutlu olurum. Teşekkürler şimdiden.

Dosya Ekleri

• IMG-20220422-WA0013.jpg
    IMG-20220422-WA0013.jpg
    69,9 KB · Görüntüleme: 40
Ekran görüntüsünde fazla RAM kullanan uygulama göremedim. Windows Update de kullanabilir.

Cihazın ilk açılışında Windows güncellemeleri arkada yükleniyor olabilir. Buna rağmen %50 RAM kullanımı güncel Windows sürümlerinde (10-11) standart gibi bir şey oldu. Oyun vs. girdiğiniz takdirde arka plan uygulamalarını durdurup RAM'i boşaltıyor ve boşalan RAM'i oyunun kullanmasını sağlıyor.

Windows 10'un getirdiği uygulamalar ve hizmetlerden dolayı sanırım. Ben Windows 8.1 kullanıyorum, epey az. Boşta 1.6 GB yiyor.

1650656892572.png

Merhabalar,
İlk olarak 8GB RAM değeri Windows işletim sistemleri için (8 sonrası) maalesef şu an tam arada kalan bir performans sağlıyor. Tam yeterli de gelmiyor, tam yetersiz de değil denebilir. Günümüzde Windows bazında ele alındığında işletim sisteminin RAM kullanımı Linux vb. işletim sistemlerine göre daha fazla olduğunu biliyoruz.

İyi bir inceleme için açık uygulamalar ve ne kadar bellek kullanıldığına bakılması daha uygun olacaktır. Şu an paylaşılan fotoğraf üzerinden maalesef bu anlaşılmıyor. Bunun yanı sıra cihazın yeni alınması ve işletim sisteminin ilk defa açılmasından dolayı arkaplan da sürücü güncellemeleri, hizmetlerin konfigürasyonu gibi ayarları işletim sistemi yürütüyor olabilir. Bu durumları da göz önünde bulundurarak bir göz atınız.

@Veli1026'nın da dediği gibi Windows işletim sistemi hızlı ve anlık cevap verebilmek ve işlemleri yerine getirebilmek için arkaplandaki bir çok hizmeti hazır durumda bekletiyor. Ve büyük çaplı bir uygulama ve oyun açıldığında bu bellek alanını boşaltıyor. Fakat yine de bu değerlerin düşürülmesi için bir çok rehber forumda bulunuyor. Gereksiz hizmetlerin kapatılması, açılış vb. ayarların yapılandırılması şeklinde...
Küçük bir arama ile bu bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı