Rehber Laptopta çift kanal RAM vs tek kanal RAM

Merhabalar, bilenler vardır Acer Predator Helios 300, RTX 2060-İ5 10300H cihazımı yaklaşık 7 ay tek kanal 16 GB RAM ile kullandım. Cihaz ilk geldiğinde çok heyecanlıydım sonra en çok oynamak istediğim iki oyun olan Warzone ve BF V oyunlarında performansı beni çok üzmüştü. Sıkıntının tek kanal RAM olduğunu anladım ve bundan 1-2 ay önce 2 defa RAM siparişi verdim ama satıcılar beni ertesi gün arayıp elimizde kalmamıştır dediler, ertesi günde ellerinde kalmayan ürünü 200-300 TL fark ile tekrar satışa sundular.

Her neyse sonuç olarak çift kanal yaptım ve arada cidden çok performans farkı oldu bana kalırsa. Elimde çok daha fazla oyunun testi vardı ama Acer servisi format attığı için sadece bu oyunlar üzerinden göstereceğim.

İlk önce Battlefield V ile başlayalım, ilk videoda gördüğünüz üzere ''High'' ayarlarda oyunda FPS bakımından en rahat olan harita da bile 60 FPS alamazken şimdi sistemleri en zorlayan haritalarda ''Ultra'' ayarlarda 75-80 FPS alıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

İkinci oyunumuz ise optimizasyon özürlü olan Warzone. İlk videoda görüldüğü gibi ayarlar Low-Ultra fark etmeksizin 60 FPS bile alamıyordum hep 40-50, kafasına göre 30'ları bile görüyordu fakat şimdi ''Yüksek'' ayarlarda 70-80 kafasına göre 65'de oluyor 90'da oluyor klasik Warzone. :) Şunu belirteyim DLSS hiç bir şekilde bu oyunda çalışmıyor.

Videolu testlerim bu kadar format atıldığında dolayı ama size MSI Afterburner ile yaptığım testlerden biraz örnek vereyim.
1-) League of Legends--En yüksek ayarlar-- Tek kanal ile ortalama 104 FPS almışım en düşük 55 en yüksek 202 görmüşüm. Özellikle TF'lerde FPS hep 50-60'lara düşüyordu. Çift kanal ile ortalama 139 FPS almışım, en düşük 94 en yüksek 240 görmüşüm. TF'lerde 50-60 ile 94-100 arasında dağlar kadar fark oluyor bildiğiniz üzere.
2-) Forza Horizon 4--Oyunun vermiş olduğu en yüksek ayarlarında üstüne çıkmıştım--Tek kanal ile ortalama 78 almışım ama sürekli drop giriyordu, çift kanal ile ortalama 124 FPS.

Çok acemice bir yazı oldu ama umarım az da olsa aklınızda fikir oluşmuştur, başka istediğiniz oyun var ise test edebilirim iyi forumlar.

Merhaba RAM'ı 32 GB'a mı çıkardınız yoksa 2x8 mi yaptınız? Ayrıca Acer teknik servisi sizin kendi aldığınız RAM'leri takıyorlar mı kendiniz mi taktınız?

Merhaba RAM'ı 32 GB'a mı çıkardınız yoksa 2x8 mi yaptınız? Ayrıca Acer teknik servisi sizin kendi aldığınız RAM'leri takıyorlar mı kendiniz mi taktınız?
32 yaptım 2x16 şeklinde ben kendim RAM alıp yanında gönderdim taktılar fakat isterseniz onlardan da alıp takabilirsiniz.

Tam tek kanal 16gb ram ne kadar fark eder diye konu açmayı düşünürken bunu gördüm. Ben de tek kanal 16gb olan bir cihaz almayı düşünüyorum. 2. 16'lığın masrafı ne kadar oldu ve servis ücreti ne kadardı yazabilir misin?

Tam tek kanal 16gb ram ne kadar fark eder diye konu açmayı düşünürken bunu gördüm. Ben de tek kanal 16gb olan bir cihaz almayı düşünüyorum. 2. 16'lığın masrafı ne kadar oldu ve servis ücreti ne kadardı yazabilir misin?
Ben ikinci el parça satan bir satıcıdan 520 TL'ye aldım 6 ayda garanti veriyorlar. 520 TL'ye patladı bana servis para almıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı