Laptopta CPU sıcaklığı nasıl sabit tutulur?

Yani o bilgisayardan pek bir şey beklememek lazım zaten, büyük ihtimalle o bilgisayarın harici ekran kartı falanda mevcut değil.
Bir kere öncelikle sorununuzun gerçekten ısınmadan kaynaklı olup olmadığını netleştirmek gerekli, üreticiler farklı limitler belirlese de genelde frekans düşürme sıcaklığı 95/100 derece civarında oluyor, oyun oynarken bu sıcaklıklara çıkıp frekansın düştüğünü gözlemlediyseniz ve artık sorunun gerçekten sıcaklık kaynaklı olduğuna eminseniz ismini verdiğim programları aratarak hangi ayarları uygulayacağınızı bulabilirsiniz.
Hatta ThrottleStop için bu forumda çok güzelde bir rehber mevcut.
İşin BIOS kısmıyla alakalı değil ama anakart ve işlemci destekliyorsa undervolt yaparak performanstan ödün vermeden -50mv ile takribi 5-7 derece kadar daha düşük bir sıcaklık elde edebilirsiniz üstelik aynı performansla.
Dediğim gibi eğer imkanlar el veriyorsa undervolt, imkanlar el vermiyorsa TDP limitlemesi ancak şöyle de bir sorun var, zaten işlemci maksimum 15W TDP'ye sahip hatta üretici 10W olarak bile konfigüre etmiş olabilir. Siz daha nereye düşüreceksiniz, veya zaten 2GHz hızında çalışan Turbo Boost'u olmayan bir işlemci frekansı nereye sabitleyeceksiniz? 100MHz düşürseniz teorik olarak %5 performans gidiyor.
O yüzden sizi eğer sıcaklıkla alakalı bir sorun varsa sizin tek çıkış yolunuz stabil bir undervolt yapabilmek, u serisi olmasından kaynaklı zaten düşük voltajlarda çalıştığından orada da bir oynama payınız olmayacaktır, silikon piyangosu çıktıysa belki düşük voltajlarda stabil çalışabilir.

Fikrimi soracak olursanız o bilgisayardan pek bir şey beklemeyin, ne oynuyorsunuz, kaç FPS alıyorsunuz, harici ekran kartı var mı bilmem ama tavsiye edebileceğim şeylerden biri de basit oyunlar varsa bilgisayarın 60 FPS üstü performans gösterdiği bunların V-Sync ayarını açarak(laptop ekranında oynadığınızı varsayıyorum) 60 FPS üzerindeki kareleri çizmemesini sağlamak.
Yani bir şekilde 100 FPS falan alıyorsanız herhangi bir oyunda bunu 60 FPS değerine sabitlerseniz cihaz çok daha az ısınacaktır.

Hocam sorunun ısıdan kaynaklandğına eminim. Oyuna giriyorum 15-20 dk çok güzel oynanıyor fakat sonrasında FPS droplar giriyor. Çok kötü oluyor. 70 FPS gibi bir şey alıyorum.

Hocam sorunun ısıdan kaynaklandğına eminim. Oyuna giriyorum 15-20 dk çok güzel oynanıyor fakat sonrasında FPS droplar giriyor. Çok kötü oluyor. 70 FPS gibi bir şey alıyorum.
O zaman söylediğim gibi ilk başta ekranınız muhtemelen 60Hz olduğu için oyun içi ayarlardan Dikey Senkronizasyon yani V-Sync ayarını açarak oyunlarınızı 60 FPS ye sabitleyin, bu GPU ve CPU için daha az yük yaratacağından daha az ısınacaktır.
İkinci yöntem söylediğim gibi ThrottleStop programıyla rehberleri izleyerek belli bir miktar UnderVolt yapmanız bu da performansı kaybettirmeden ısıda bir miktar düşüş sağlayacaktır.
Ama frekans düşürme, Watt sabitleme gibi olaylara girmeye gerek yok çünkü oynayabileceğiniz aralık çok kısa, belli ki soğutma gücünüz yetersiz.

Bunlar işin yazılımsal kısımları, fiziksel kısımlara gelirsek bilgisayarın hava akışının düzgün olabilmesi için zeminden 2-3 cm kadar yukarıda olması (yani altına delikleri kapanmayacak şekilde katı cisimler koymak), bir soğutucu stand almak, tahmin ediyorum ki bilgisayarınız 7-8 yıllık falan bu süreçte hiç yapılmadıysa termal macun ve toz temizliği yapılması yine sıcaklık anlamında düşüş sağlayabilecek unsurlardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı