Laptopta CPU sıcaklığı nasıl sabit tutulur?

Jextra

Decapat
Daha fazla  
İşlemci sıcaklığı yükselince bildiğiniz gibi oyunlarda FPS droplar oluyor. Bunu önlemek için işlemcimin ısısını sabit ve düşük tutmam gerek bunu nasıl yapabilirim? Program vb. şeyler indirmeme gerek var mı?

İşlemci sıcaklığı yükselince bildiğiniz gibi oyunlarda FPS droplar oluyor. Bunu önlemek için işlemcimin ısısını sabit ve düşük tutmam gerek bunu nasıl yapabilirim? Program vb. şeyler indirmeme gerek var mı?

Laptop standı ve soğutucu olabilir.

Yazılımsal olarak ne yapabilirim?

Hocam absürt olabilir ama ben laptopun altına vazo koyuyorum biraz yüksek oluyor ama oyunda 70 FPS 87 dereceden 180 FPS 75 dereceye kadar indi altına bir şey koyup yükseltin ama fanları tıkamayın yazılımsal olarak maksimum laptopfancontroller gibi programlarla fan çalışma oranını %100'e sabitleyebilirsiniz bir de bilgisayarda en basitinden prefetch dosyalarını temizlemek bile az da olsa ısıya katkısı olur yani işlemcideki yükü azaltmaya çalışın.

Hocam absürt olabilir ama ben laptopun altına vazo koyuyorum biraz yüksek oluyor ama oyunda 70 FPS 87 dereceden 180 FPS 75 dereceye kadar indi altına bir şey koyup yükseltin ama fanları tıkamayın yazılımsal olarak maksimum laptopfancontroller gibi programlarla fan çalışma oranını %100'e sabitleyebilirsiniz bir de bilgisayarda en basitinden prefetch dosyalarını temizlemek bile az da olsa ısıya katkısı olur yani işlemcideki yükü azaltmaya çalışın.

Peki hocam teşekkürler özellikle vazoyu deneyeceğim :D

Evet gayet absürt bir cevap, yazılımsal olarak ne yapabilirim diye soruluyor gelen öneriye bak vazo koy, prefetch temizle 😂
Konu sahibi arkadaş, işlemcin nedir Intel / AMD?
Genelde ThrottleStop veya Intel XTU üzerinden işlemciyi belli bir frekansa sabitleyebiliyorsun, belli bir TDP(tüketeceği güç / Watt değeri) değerine de sabitleyebiliyorsun. Senin soğutma kapasiten atıyorum işlemci 50w güç tüketirken onu 90 derecede sabit tutabiliyordur, 35-40w değerlerine sabitlersen ciddi bir sıcaklık düşüşü gözlemlersin.
Ancak şunu unutma güç kısmak, frekans sabitlemek performanstan da ödün verdirecektir, bunun yanı sıra stabilite kazandırır ama 40 fps ise sabit 40 fps dalgalanma pek olmaz, çünkü 100 dereceye geldikten sonra soğutamazsa 800MHz e kadar indirebilir işlemci frekansını. Hoş soğutamayıp 800 MHz'e kadar düşürüyorsa başka bir sorun var demektir ama.

Son düzenleme:
Evet gayet absürt bir cevap, yazılımsal olarak ne yapabilirim diye soruluyor gelen öneriye bak vazo koy, prefetch temizle 😂
Genelde ThrottleStop veya Intel XTU üzerinden işlemciyi belli bir frekansa sabitleyebiliyorsun, belli bir TDP(tüketeceği güç / watt değeri) değerine de sabitleyebiliyorsun. Senin soğutma kapasiten atıyorum işlemci 50W güç tüketirken onu 90 derecede sabit tutabiliyordur, 35-40W değerlerine sabitlersen ciddi bir sıcaklık düşüşü gözlemlersin.
Ancak şunu unutma güç kısmak, frekans sabitlemek performanstan da ödün verdirecektir, bunun yanı sıra stabilite kazandırır ama 40 FPS ise sabit 40 FPS dalgalanma pek olmaz, çünkü 100 dereceye geldikten sonra soğutamazsa 800MHz'e kadar indirebilir işlemci frekansını. Hoş soğutamayıp 800 MHz'e kadar düşürüyorsa başka bir sorun var demektir ama.

Benim BIOS'da 90 derecede overheat atıp kapatıyor ve 87 dereceye gelince ısınmamak için neredeyse durma seviyesine geliyor.

Genelde ThrottleStop veya Intel XTU üzerinden işlemciyi belli bir frekansa sabitleyebiliyorsun, belli bir TDP(tüketeceği güç / watt değeri) değerine de sabitleyebiliyorsun. Senin soğutma kapasiten atıyorum işlemci 50W güç tüketirken onu 90 derecede sabit tutabiliyordur, 35-40W değerlerine sabitlersen ciddi bir sıcaklık düşüşü gözlemlersin.
Ancak şunu unutma güç kısmak, frekans sabitlemek performanstan da ödün verdirecektir, bunun yanı sıra stabilite kazandırır ama 40 FPS ise sabit 40 FPS dalgalanma pek olmaz, çünkü 100 dereceye geldikten sonra soğutamazsa 800MHz'e kadar indirebilir işlemci frekansını. Hoş soğutamayıp 800 MHz'e kadar düşürüyorsa başka bir sorun var demektir ama.

sistem.PNG

Hocam sistem bu. Dediklerinizi nasıl yapabilirim?

Yani o bilgisayardan pek bir şey beklememek lazım zaten, büyük ihtimalle o bilgisayarın harici ekran kartı falanda mevcut değil.
Bir kere öncelikle sorununuzun gerçekten ısınmadan kaynaklı olup olmadığını netleştirmek gerekli, üreticiler farklı limitler belirlese de genelde frekans düşürme sıcaklığı 95/100 derece civarında oluyor, oyun oynarken bu sıcaklıklara çıkıp frekansın düştüğünü gözlemlediyseniz ve artık sorunun gerçekten sıcaklık kaynaklı olduğuna eminseniz ismini verdiğim programları aratarak hangi ayarları uygulayacağınızı bulabilirsiniz.
Hatta ThrottleStop için bu forumda çok güzelde bir rehber mevcut.
İşin BIOS kısmıyla alakalı değil ama anakart ve işlemci destekliyorsa UnderVolt yaparak performanstan ödün vermeden -50mV ile takribi 5-7 derece kadar daha düşük bir sıcaklık elde edebilirsiniz üstelik aynı performansla.
Dediğim gibi eğer imkanlar el veriyorsa UnderVolt, imkanlar el vermiyorsa TDP limitlemesi ancak şöyle de bir sorun var, zaten işlemci maks. 15W TDP ye sahip hatta üretici 10W olarak bile konfigüre etmiş olabilir. Siz daha nereye düşüreceksiniz, veya zaten 2GHz hızında çalışan turbo boostu olmayan bir işlemci frekansı nereye sabitleyeceksiniz ? 100Mhz düşürseniz teorik olarak %5 performans gidiyor. Bu gibi ısınma senaryolarında Turbo Boost özelliğini kapatmak bir çözüm ama sizin işlemcide o özellikte yok.
O yüzden sizi eğer sıcaklıkla alakalı bir sorun varsa sizin tek çıkış yolunuz stabil bir Undervolt yapabilmek, U serisi olmasından kaynaklı zaten düşük voltajlarda çalıştığından orada da bir oynama payınız olmayacaktır, silikon piyangosu çıktıysa belki düşük voltajlarda stabil çalışabilir.

Fikrimi soracak olursanız o bilgisayardan pek bir şey beklemeyin, ne oynuyorsunuz, kaç FPS alıyorsunuz, harici ekran kartı var mı bilmem ama tavsiye edebileceğim şeylerden biri de basit oyunlar varsa bilgisayarın 60 FPS üstü performans gösterdiği bunların v-sync ayarını açarak(laptop ekranında oynadığınızı varsayıyorum) 60 FPS üzerindeki kareleri çizmemesini sağlamak.
Yani bir şekilde 100 FPS falan alıyorsanız herhangi bir oyunda bunu 60 FPS değerine sabitlerseniz cihaz çok daha az ısınacaktır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı