Laptopta durduk yere çizik çıktı

emin.0016

Hectopat
Daha fazla  
Ekran zarar görmedi hiçbir şey yapılmadı format bile attım hiçbir şey düzelmedi. Sebebi nedir?
HP NB15BA008NT model.

Dosya Ekleri

• IMG_20230615_035738.jpg
    IMG_20230615_035738.jpg
    98,8 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba hocam selam :)
Laptop elinize yeni geçmiş. Elimizde birkaç ihtimal var

Fiziksel olarak;
Monitör kaynaklı
Ekran kartı kaynaklı
Yazılım kaynaklı
RAM'den kaynaklı
Bataryadan kaynaklı

Monitörü eledik, ekran kartını test ettiniz mi? Testleri renler ile gerçekleştirin. Windows 10 superlite kurmuşsunuz yani en azından işletim sistemleri veya bu konular hakkında bilgili birisi olduğunuzu zannediyorum bu yüzden bahsettiğim testleri ve diğer aklınıza gelebilecek oyun testlerini yapmayı göz ardı etmeyin. Sıcaklık testi, stres testi, batarya değişimi (yedek varsa), güç yönetimindeki panelden ayarlarla oynayın, MSI Afterburner ile ekran kartını ezmeyecek derecede powerplay desteği ile Full fan hızında birkaç düşük boyutlu oyun deneyin. Eminim bir yerlerde yedekte oyunlarınız vardır

Bütün denemeler sonucunda elde edindiğiniz bilgi fiziksel bir sorun ise laptop garanti kapsamında iken iade edin. Eğer böyle bir imkanınız yoksa ekran kartı kaynaklı sorunlar haricinde sorunlu parçayı değiştirmeyi deneyin (önermem ancak bazıları monitörün spesifik/garip/rastgele notlarına vurarak/fön/saç kurutma makinesi kullanarak da düzeltiyorlar. Garanti kapsamındaysa gönderin gitsin onlar test yaparlar)

Merhaba hocam selam :)
Laptop elinize yeni geçmiş. Elimizde birkaç ihtimal var.

Fiziksel olarak;
Monitör kaynaklı.
Ekran kartı kaynaklı.
Yazılım kaynaklı.
RAM'den kaynaklı.
Bataryadan kaynaklı.

Monitörü eledik, ekran kartını test ettiniz mi? Testleri renler ile gerçekleştirin. Windows 10 superlite kurmuşsunuz yani en azından işletim sistemleri veya bu konular hakkında bilgili birisi olduğunuzu zannediyorum bu yüzden bahsettiğim testleri ve diğer aklınıza gelebilecek oyun testlerini yapmayı göz ardı etmeyin. Sıcaklık testi, stres testi, batarya değişimi (yedek varsa), güç yönetimindeki panelden ayarlarla oynayın, MSI Afterburner ile ekran kartını ezmeyecek derecede powerplay desteği ile Full fan hızında birkaç düşük boyutlu oyun deneyin. Eminim bir yerlerde yedekte oyunlarınız vardır.

Bütün denemeler sonucunda elde edindiğiniz bilgi fiziksel bir sorun ise laptop garanti kapsamında iken iade edin. Eğer böyle bir imkanınız yoksa ekran kartı kaynaklı sorunlar haricinde sorunlu parçayı değiştirmeyi deneyin (önermem ancak bazıları monitörün spesifik/garip/rastgele notlarına vurarak/fön/saç kurutma makinesi kullanarak da düzeltiyorlar. Garanti kapsamındaysa gönderin gitsin onlar test yaparlar)

Bilgisayarı 5 yıl önce aldım, farklı bir monitöre bağladığım zaman çizik gözükmüyor. Batarya takılı iken çok ağır çalışıyor ve batarya ömrü bitmişti bataryayı atıp 1 yıldır bataryasız kullanuyorum son 2 yıldır bu durumda tesleri anlamadım nereden nasıl ne testleri yapmalıyım.

Bilgisayarı 5 yıl önce aldım, farklı bir monitöre bağladığım zaman çizik gözükmüyor. Batarya takılı iken çok ağır çalışıyor ve batarya ömrü bitmişti bataryayı atıp 1 yıldır bataryasız kullanuyorum son 2 yıldır bu durumda tesleri anlamadım nereden nasıl ne testleri yapmalıyım.

Hocam testel için ekran kartına uygun hız aşırtmaları yaptıktan sonra testleri oyun denemeleri ile gerçekleştirebilir ve ayrı bir ekrandan sıcaklıkları takip edebilir/fps tutabilirsiniz.
MSI afterburnen için ya bana özelden ya da bilgili birinden yardım alabilirsiniz.
ekran/monitör testi için YouTube'dan renk testleri yapın.
Elinizde kötü de olsa bulunan eşyalarla bilgisayarı diriltmeye çalışın.
Şarj aletini değişin.
Anakartı açıp inceleyin artı olarak fön makinesi tutun veya kendiniz bakım yaparak temizleyin.
İşletim sistemini daha hafif bir işletim sistemiye açın yani diski 30/40gb kadar bölün ve oraya xp/pardus kurup açmayı deneyin ardından oradan elle testler yapın.

PC özellikleri nelerdir? Anakart üzerinden veya farklı şekillerde alınan testlerdeki sonuçları atabilir misiniz?

BIOS ekranı, normal ekran, laptop alt tarafı, anakart ellenmemiş görüntüsünü atmanız yeterlidir (anakart tarafının kapağını açtıktan sonra çekilen fotoğrafı atın yoksa tozu alınmış biçimde de 2. bir fotoğraf ekleyebilirsiniz) geç yanıt için üzgünüm.

Geri
Yukarı