Laptopta ekran kartının yükü nasıl azaltılır?

gmaschine

Hectopat
Yer
İzmir
Örneğin ekran kartından ziyade iyi bir işlemciyle de oynanan bir oyun oynuyorum (Papers Please, Valorant, FIFA, Forza vs) ancak ekran kartım yine de diğer yüksek grafikli oyunlarda yaptığına yakın güçte çalışıyor ve sıcaklıklar yine aynı oluyor diyelim. Ben bu durumun önüne geçmek istiyorum. Laptopumun ekran kartı kapatılıyor ancak ben azıcıkta olsa ekran kartından güç alsın ama çoğunluk olarak işlemcimi kullansın istiyorum. Böyle bir imkanım var mı? Mesela laptopumun kendi uygulamasındaki işlemci ve ekran kartı değerleriyle oynayıp bu işlemi yapabilir miyim?

Dosya Ekleri

• cpuayarları.png
    cpuayarları.png
    175,5 KB · Görüntüleme: 32
  • gpu manuel.png
    gpu manuel.png
    183,6 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Örneğin ekran kartından ziyade iyi bir işlemciyle de oynanan bir oyun oynuyorum (Papers Please, Valorant, FIFA, Forza vs) ancak ekran kartım yine de diğer yüksek grafikli oyunlarda yaptığına yakın güçte çalışıyor ve sıcaklıklar yine aynı oluyor diyelim. Ben bu durumun önüne geçmek istiyorum. Laptopumun ekran kartı kapatılıyor ancak ben azıcıkta olsa ekran kartından güç alsın ama çoğunluk olarak işlemcimi kullansın istiyorum. Böyle bir imkanım var mı? Mesela laptopumun kendi uygulamasındaki işlemci ve ekran kartı değerleriyle oynayıp bu işlemi yapabilir miyim?
Yükü işlemciye mi bindirmek istiyorsun kısacası eğer onu istiyorsan ben olsam yapmam işlemcin ne kadar iyi olursa olsun droplarlar olur.

Yükü işlemciye mi bindirmek istiyorsun kısacası eğer onu istiyorsan ben olsam yapmam işlemcin ne kadar iyi olursa olsun droplarlar olur.
Hocam işlemcim bu saydığım oyunları rahatça oynatıyor izlediğim videolardan.Ekran kartını tamamen kapatmaktansa hafif güçle çalıştırmak istiyorum.Öbür türlü mesela işlemcim ile ekran kartım yakın sıcaklıklarda hatta aynu sıcaklıklarda forza 5 de işlemci 81 ekran kartı 80 oluyor mesela.Aynı gow,rdr de falan olduğu gibi.

İşlemcinin güç limitini artırıp güç seçeneklerinden Turbo/elle seçmek dışında pek yapılacak bir şey yok. İkincisi zaten yapılı. Forza gibi oyunlarda cihaz Dynamic Boost ile ihtiyaca göre güç dağıtımını şekillendirir. Valorant gibi oyunlarda GPU zaten pek güç çekmeyecektir.
SPL yani sürekli işlemciye uygulan güç limitini 35W yapabilirsin. 35W'a sürekli dayanırsa 45'e kadar çıkarabilirsin.
SPPT yani anlık güç artırımı diyeyim, onu da yukarıdaki 35 ise 50, 45 ise 60 yapabilirsin. İşlemci büyük ihtimal Ryzen HS serisi. Böyleyse 35'in bile fazlasıyla yeterli olacağını düşünüyorum.

Geri
Yukarı