Laptopta ekran yırtılmasını önleme

Cripsy

Femtopat
Daha fazla  
Hayırlı Sosyaller;

Dostlar, masaüstü sistemlerde ekranda yırtılma olaylarının önüne geçmek için Free Sync G-Sync gibi özellikler kullanılıyor.

Peki laptoplarda bu tip yırtılma takılma sorunu yaşadığımızda bunu nasıl çözeriz?

Çünkü laptopların çoğunda G-Sync ve Free Sync desteği olmuyor.

Böyle bir laptopta ekran yırtılmasının veya takılmasının önüne nasıl geçeceğiz?

Yani Free Sync veya G-Sync bulunmayan bir laptop düşünürsek...

( V-Sync kullanmak istemiyorum )

Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için ☺️☺️

Hayırlı Sosyaller;

Dostlar, masaüstü sistemlerde ekranda yırtılma olaylarının önüne geçmek için Free Sync G-Sync gibi özellikler kullanılıyor.

Peki laptoplarda bu tip yırtılma takılma sorunu yaşadığımızda bunu nasıl çözeriz?

Çünkü laptopların çoğunda G-Sync ve Free Sync desteği olmuyor.

Böyle bir laptopta ekran yırtılmasının veya takılmasının önüne nasıl geçeceğiz?

Yani Free Sync veya G-Sync bulunmayan bir laptop düşünürsek...

( V-Sync kullanmak istemiyorum )

Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için ☺️☺️

Free-Sync, G-Sync ve V-Sync olmayacaksa bu iş nasıl olacak? Hiçbir senkronizasyon yöntemi açmıyorsanız olması gereken şey sahip olduğunuz Hz değerinin ve ekran tepkime GtG süresinin gecikmesini aşabilecek kadar fazla FPS almanız olacaktır. Başka bir çözümü yok.

Laptop da vsync den başka alternatif yok diye biliyorum. Onu açsan bu sefer her oyunda 144 hz nasıl göreceksin. 144 hz ekranlı laptop kullananlar bu sorunların önüne nasıl geçiyor merak ediyorum. Ben vsync fanıyım açıkcası sürekli değişken fps insan farkediyor bir noktada can sıkıcı oluyor. Monitörün kendi fabrika değeri neyse onda en smooth görüntü alıyorsun anca (gsync olmayan durumlarda). 60 hz monitörde vysnc ile aldığım 60 fps 144 hz ekranda aldığım 90 fps den daha smooth geliyor gözüme.

Free-Sync, G-Sync ve V-Sync olmayacaksa bu iş nasıl olacak? Hiçbir senkronizasyon yöntemi açmıyorsanız olması gereken şey sahip olduğunuz Hz değerinin ve ekran tepkime GtG süresinin gecikmesini aşabilecek kadar fazla FPS almanız olacaktır. Başka bir çözümü yok.
V sync normalde açılabilir tabiki ama v sync hariç dememdeki sebep atıyorum laptopun hz değeri 144 hz olunca atıyorum x oyununda v sync aktif ayarlandığında oyunun belli bölümlerinde anlık olarak aldığın fps 80-90 lara düştüğü zaman input lag olacak bu sefer...

Ondan diyorum..

V-Sync normalde açılabilir tabii ki ama V-Sync hariç dememdeki sebep atıyorum laptopun Hz değeri 144 Hz olunca atıyorum X oyununda V-Sync aktif ayarlandığında oyunun belli bölümlerinde anlık olarak aldığın FPS 80-90'lara düştüğü zaman input lag olacak bu sefer...

Ondan diyorum.

Eğer ki hikaye tabanlı oyunlarda 80-90'lara düşüyorsa ve yüzde 1 ve binde 1 FPS değerleri gayet iyiyse input lag hissiyatı olmuyor. Rekabetçi oyunlarda dediğiniz gibi düşse ve yüzde 1/binde 1 FPS değeri düşük olsa sorun olur. Fakat bu yine de düşey senkronizasyon açık olduğunda drop yemenize sebep olmuyor. G-Sync, Free-Sync, V-Sync ve Adaptive Sync özelliklerinin hangisi açık olursa olsun binde 1 ve yüzde 1 FPS değerleriniz düşük olmadığı sürece tatminkar bir oyun oynayabilirsiniz. Düşey senkronizasyon açıldığında frameleri 144 FPS'e sabitleme amacı güdülmüyor. Asıl amaç alınan tüm Frameleri düşey olarak ekranın kendine ait olan yenileme hızıyla yeniliyor. Yani 70 FPS aldığınız bir oyunda senkronizasyon sağlandığında düşeyde render yaparak tüm paketi ekran kartı I/O portuna 144 görüntü çıkacak şekilde aktarım yapıyor. V-Sync amacı bu şekilde olduğu için düşük FPS alsanızda sorun yaşamazsınız. Tek sorun yaşayacağınız yer binde 1 ve yüzde 1 FPS kısmı. Oda işlemci ve ekran kartının işleme sırasında kayıplar verip vermemesiyle alakalı büyük çoğunlukta.

Yeni konular

Geri
Yukarı