Laptopta GPU devre dışı bırakırsak ne olur?

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Laptopumun GPU fanının motoro arızalı olduğu için uçak gibi ses çıkarıyordu ve Max 150 RPM de dönüyordu. Çıkarmak durumunda kaldım. Ekran kartına fazla yüklenmeyen oyunlar oynuyorum o yüzden dahili işimi görecektir. Fan olmadığı için GPU'yu tamamen devre dışı bırakmak istiyorum. Bir sorun yaşar mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaşarsınız. Laptoplarda dahili ve harici kartlar arasında bir çeşit iş bölümü oluyor. En azından AMD kartlarda böyle. Onboard kart oyunlarda sorun çıkartıyor, harici kart da masaüstünde bile donarak çalışıyor.

Ayrıca GPU ve CPU fanları aynı boru hattından geçen çipleri soğutabiliyor, GPU'yu devre dışı bıraksanız bile tek fanla işlemci ve dahili ekran kartı yeterince soğutulamayabilir. O yüzden fanınızı yaptırın adamakıllı kullanın.

Yaşarsınız. Laptoplarda dahili ve harici kartlar arasında bir çeşit iş bölümü oluyor. En azından AMD kartlarda böyle. Onboard kart oyunlarda sorun çıkartıyor, harici kart da masaüstünde bile donarak çalışıyor.

Ayrıca GPU ve CPU fanları aynı boru hattından geçen çipleri soğutabiliyor, GPU'yu devre dışı bıraksanız bile tek fanla işlemci ve dahili ekran kartı yeterince soğutulamayabilir. O yüzden fanınızı yaptırın adamakıllı kullanın.
Excalibur G770 kullanıyorum. GTX 1650 ekran kartı var. 2 gündür fan yok. Sıcaklıklar ve fan rpm'ini düzenli kontrol ettim. GPU 35-40 derece oldu şu zamana kadar. CPU da max 65 derece ama ortalama 52 53 diyebilirim. 2k Ile 3k arasında rpm de dönüyor. Oyun dediğim de Football Manager.

Geri
Yukarı