Laptopta hafif cızırtı sesi

Tarum980

Hectopat
Makaleler
4
3 ay önce aldığım laptopumda 10 gündür boştayken cok hafif cızırtı sesi geliyor. Daha önce yoktu. Fanlar 2000 RPM civarındayken. Yüksekte ve de oyun oynerken yok belki oyun oynarken fanlar biraz fazla döndüğü için. Sanki dönen fana kağıt parçası ya da bir kağıt selpak değiyor gibi ama çok hafif. Seesiz ortamda takılıyorum sese. Ama herhangi bir performans kaybı yok. Acer Predator Helios 300 içinde HDD yok. Sadece SSD var. i7 10750h ve de RTX 2070.

Bazı SSD modellerinin bu şekilde ses oluşturmasının yanında genellikle işlemci civarından bu tür sesler üretiliyor. Yüksek performans modunda işlemci boştayken Coil Whine denilen bir durumdur. Örneğin işlemci turbosunu kapatırsanız ses kaybolabilir ve açtığınızda tekrar geri gelir, bu şekilde anlayabilirsiniz. İşlemci yüke bindiğinde de ses kayboluyor.

Evinizde kullandığınız prizin topraklanmış olup olmaması da bu durumu etkileyebilir.

Bu olay çoğu marka tarafından sorun olarak görülmemekte ve ayrıca dediğiniz gibi performansa bir etkisi bulunmuyor. Eğer ses çok fazla değilse zamanla alışıyoruz.

Bazı SSD modellerinin bu şekilde ses oluşturmasının yanında genellikle işlemci civarından bu tür sesler üretiliyor. Yüksek performans modunda işlemci boştayken Coil Whine denilen bir durumdur. Örneğin işlemci turbosunu kapatırsanız ses kaybolabilir ve açtığınızda tekrar geri gelir, bu şekilde anlayabilirsiniz. İşlemci yüke bindiğinde de ses kayboluyor.

Evinizde kullandığınız prizin topraklanmış olup olmaması da bu durumu etkileyebilir.

Bu olay çoğu marka tarafından sorun olarak görülmemekte ve ayrıca dediğiniz gibi performansa bir etkisi bulunmuyor. Eğer ses çok fazla değilse zamanla alışıyoruz.
Teşekkürler...
Teşekkürler...

Denedim. Maalesef aynı problem devam ediyor.
Teşekkürler...

Denedim. Maalesef aynı problem devam ediyor.
cpu sesini maksimuma alıorum normal hiç bişey yok.ama gpu fanını maksimuma aldığım zaman hafif titreşim oluyor masada.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı