Laptopta işlemci değişimi yapılabilir mi?

İşlemciyi değiştirmeye değer mi?

• Evet değer değiştir

Oy: 1 20,0%
  • Bilgisayar ömrünü doldurmuş uğraşma

Oy: 4 80,0%

• Oy verenlerin toplamı
    5
  • Anket kapandı .

GeniuSchm

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Muhasebe
Merhaba. Konu başlığında da yazdığım gibi bilgisayarım Asus n61ja yaklaşık 6 yıldır kullanıyorum. 2 GB RAM vardı 8 GB yaptım, SSD disk taktım ve sıra geldi işlemciye :D. İnternetten biraz araştırma yaptım. HM55 diye bir listeden bahsediliyor. Şu an üzerinde i5 430M işlemci var. Bunun yerine i7 840qm işlemci taksam performansında çok fazla değişiklik hisseder miyim? Bir de gerçekten bu olay oluyor mu? Yani değişikliği HM55 listesinden istediğim bir işlemci ile yapabiliyor muyum? Bir de ikinci el sitelerinden bu işlemci 100-150TL arasında değişiyor bu paraya değer mi? Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Teorikte, TDP değerini aşmayacak şekilde, aynı soketi kullanan başka bir işlemciyi takabilirsin. Bunun için, bahsi geçen işlemcinin anakarta lehimli olmaması, standart bir soket kullanması ve işlemcinin BIOS WhiteList'inde olmaması gerek. Yani hem fiziksel olarak hem de yazılımsal olarak şartların uygun olması gerek.

Uyan işlemciyi bulmanın zorluğundan ve değmeyeceğinden bahsediliyor genelde bu sorulara cevap olarak. Olsa da imzamdaki dizüstüyü canlandırsam.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı