Laptopta mouse ve klavyem bazen çalışırken bazen bozuluyor

orkhanvaliyevaze

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16 Gb DDR3
SSD veya HDD modeli
Toshiba 1TB HDD
Ekran kartı
Nvidia Geforce MX130
İşlemci
Intel i7-7500U 2.7 Ghz
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımda kaynağını çözemediğim bir sıkıntıdan dolayı sürekli farklı donanımsal ve yazılımsal hatalar almaktayım. Bilgisayarım Acer Aspire-E5 576g. En son neredeyse hiç kullanmadığım klavyesi bilgisayar çalışır durumdayken bir anda tık diye gitti ve çalışmamaya başladı. defalarca sorun giderici kullandım sürücüleri güncelleştirdim kaldırdım yükledim her şeyi yaptım. En sonunda format attım fakat BIOS'da bile çalışmıyordu klavyem. Sorunun donanımsal olduğu barizdi.

Ben de tamirciye götürdüm bana değişmesi gerektiğini bozulduğunu söyledi. Fakat hiç mantıklı gelmedi çünkü ne elimden yere düşürdüm ne de su döktüm klavyeye. Tamirciye güvenemediğim için klavyemi değiştirmedim. Ne tesadüftür ki bozulmasından 1 hafta sonra klavye kendiliğinden çalışmaya başladı. Şu an bile tıkır tıkır çalışıyor. Fakat o düzeldikten 2 gün sonra bu kez de mouse bozuldu. şimdi de mouse aynı şekilde durduk yerde gitti.

Laptopta bir elektrik sıkıntısı olduğunu düşünmekteyim. Örneğin diğelim ki sabah uyandım ve bilgisayarımı açtım. Power tuşuna bastığımda bilgisayar açılıyor Acer logosu geliyor 3-5 saniye sonra sanki Power tuşu basılıymış gibi kapanıyor. sonra tekrardan açılıyor 3 saniye sonra yine kapanıyor. Böyle bir dögüye giriyor. RAM'lerde bir sıkıntı vardır diye taktım çıkardım fakat o an bu sorunuma çözüm olmadı. Sıkıntı belki de kapaktadır çünkü bilgisayarımın kapağını kapattığımdan 1-2 saat sonra tekrar açtığımda yine döngüye giriyordu. Neredeyse son 3 senedir her 3-5 aydan bir bilgisayarımda bu sorun oluşuyor.

Bunlar yetmezmiş gibi sürekli neredeyse artık her ay Windows 10'a format atar oldum. Çünkü sürekli System Config bad hatası veriyor ve mavi ekrandan dolayı açılmıyordu. Daha 2 gün önce UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME hatası aldım. Onu çöze bildim ama. Hard diskimi sağlık testinden geçirdim amma tertemiz çıktı bir sıkıntısı yoktu. Zaten mavi ekranları hep neredeyse Update'lerden sonra alar oldum.

Evet arkadaşlar çok uzun bir şekilde anlatarak sizi yorduğum için özür dilerim. Fakat bilgisayarımda yaşadığım tüm sıkıntılarımı anlatarak bilginize sığınıyorum. Bilgisayarımın daha fazla bozulmaması için yardıma ihtiyazım var. Vaktini ayıran her kese şimdiden minnettarım.

Laptop klavye ve toucpat i sökebiliyorsan üst kapağı takma ve USB yerlerinden harici başka klavye ve fare bağla bu şekilde aç kapa döngüsüne giriyorsa döngü hdd okuma sıkıntısı olabilir. Klavye ve fare basma sıkıntısı gidecekmi bir kontrol et gitmezse işlemciyle yonga setine ulaşım sağlayan aradaki işleri yapan minik bi cip var belki o yapıyor olabilir çünkü çözülmesi zor bir arıza bu gibi duruyor bütün donanımların sağlamsa dediğim çip se güney köprüsü.

Laptop klavye ve toucpat i sökebiliyorsan üst kapağı takma ve USB yerlerinden harici başka klavye ve fare bağla bu şekilde aç kapa döngüsüne giriyorsa döngü hdd okuma sıkıntısı olabilir. Klavye ve fare basma sıkıntısı gidecekmi bir kontrol et gitmezse işlemciyle yonga setine ulaşım sağlayan aradaki işleri yapan minik bi cip var belki o yapıyor olabilir çünkü çözülmesi zor bir arıza bu gibi duruyor bütün donanımların sağlamsa dediğim çip se güney köprüsü.
Efendim sorunu çözmek için donanımsal müdahele yapacak bir bilgim yok. Yazılımsal olsa her türlü çözümü denerdim. Harici klavye ve mouseda bir döngü söz konusu değil. döngü zaten nerdeyse 6 aydan bir oluyor. Ben klavye ve mousenin neden böyle yaptığını merak ettiğim için sizlere rahatsızlık vermiş bulunmaktayım. Dikkatiz için teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı