Laptopta pil bir anda bitiyor

KeremBulut

Hectopat
Yer
Balıkesir
Daha fazla  
Merhaba. Bugün bilgisayarımın pil sağlığını korumak için (arada bir deşarj edilmesi gerektiğini okudum.) pilde kullandım. Fakat pil %33 iken 1 saniyede bitip bilgisayarı kapattı ve tekrar açtığımda pilin %7 olduğunu gördüm. Bilgisayarı ilk aldığımızda 1. pilde de böyleydi sonra o pil şişti ve yeni pil almak zorunda kaldık. Pil çıkarılamayan pillerden. Bu kronik bir sorun mu? Batteryınfoview açıktı oradan bir ekran görüntüsü aldım:

1589278402516.png

Ek olarak bir şey soracağım. Alırken bize "şarja takınca pili devre dışı bırakıyor normal priz elektriğinden kullanıyorsunuz ve bu sayede pil ölmüyor" denmişti. Sizce bu doğru mu?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Laptop Modelim: HP 1BV33EA

Son düzenleme:
Fişe takılıyken pili çıkarsanız bile çalışır. Bazı istisnaları olabilir.

Tam olarak olayı anlamadım. Laptop kaç yıllık? Pil değiştiyse değişen pil kaç yıllık? Laptop uzun süre kullanılmadı mı? %33'e gelene kadar düzgün mü çalışıyor?

Son düzenleme:
Pilin şu anki sağlığıyla ilgili bir yorum yapamam ama dizüstü bilgisayarlar prize takılıyken belirli bir şarj yüzdesinden sonra dolmayı bırakır(Belirli bir nesilden beri böyle diye biliyorum.). Bu BIOS'tan da ayarlanabilir genelde sınır %90-100 arasıdır. Prize takılı olduğu süre boyunca bu şarj seviyelerine ulaştıysa pille bağlantıyı keser AC modda çalışmaya devam eder.
Örnek :
1589279145295.png

Pilin şu anki sağlığıyla ilgili bir yorum yapamam ama dizüstü bilgisayarlar prize takılıyken belirli bir şarj yüzdesinden sonra dolmayı bırakır(Belirli bir nesilden beri böyle diye biliyorum.). Bu BIOS'tan da ayarlanabilir genelde sınır %90-100 arasıdır. Prize takılı olduğu süre boyunca bu şarj seviyelerine ulaştıysa pille bağlantıyı keser AC modda çalışmaya devam eder.
Evet, %98 de kalıyor genelde.
Fişe takılıyken pili çıkarsanız bile çalışır. Bazı istisnaları olabilir.

Tam olarak olayı anlamadım. Laptop kaç yıllık? Pil değiştiyse değişen pil kaç yıllık? Laptop uzun süre kullanılmadı mı?
Laptop 4 yıllık. Pili tam olarak ne zaman değiştirdiğimizi hatırlamıyorum ama 1.5 yıl falan oldu sanırım.Laptopu uzun süredir kullanıyorum.

Sanırım piliniz ölüm döşeğine gelmiş😀.
(1)eğer pil Laptop'un altından sökülebiliyorsa internetten yenisini sipariş edebilirsin.
(2)laptop'un içindeyse garantisi varsa servise gönderebilirsin.
Ama servise para vermeni tavsiye etmem benim tavsiyem 1.seçenek olacak😉

Sanırım piliniz ölüm döşeğine gelmiş😀.
(1)eğer pil Laptop'un altından sökülebiliyorsa internetten yenisini sipariş edebilirsin.
(2)laptop'un içindeyse garantisi varsa servise gönderebilirsin.
Ama servise para vermeni tavsiye etmem benim tavsiyem 1.seçenek olacak😉
Laptopu aldığım ilk günden beri böyle ve pil sökülemiyor maalesef.

Evet, %98 de kalıyor genelde.

Laptop 4 yıllık. Pili tam olarak ne zaman değiştirdiğimizi hatırlamıyorum ama 1.5 yıl falan oldu sanırım.Laptopu uzun süredir kullanıyorum.
Eğer pili tamamen doldurduğunuzda bir yere kadar normal çalışıp belli bir pil yüzdesinde -mesala %25 gibi- kapanıyorsa pil kalibrasyonunda sıkıntı olabilir. Ama eğer pil çok az çalışıyor ya da hiç çalışmıyorsa ölmüştür. Teknik serviste vs. değiştirilebiliyorsa değiştirilebilir aksi takdirde fişe takılı biçimde kullanılabilir. Genelde bu vaziyete gelmiş laptoplarda sadece pil değil bilgisayar da ömrünü tamamlamıştır. Garantisi biten bir laptopumla çok uğraşmıştık lakin en fazla 1-2 ay daha fazla çalıştırabildik. Şu an bilgisayar fiyatları uçmasına rağmen yine de yeni bilgisayar alma fikrini düşünebilirsin.

Son düzenleme:
Örnek :
Eki Görüntüle 560205
Şarjda uzun süre oyun oynasam zarar vermez yani?

Eğer pili tamamen doldurduğunuzda belli bir yere kadar normal çalışıp belli bir pil yüzdesinde -mesala %25 gibi- kapanıyorsa pil kalibrasyonunda sıkıntı olabilir. Ama eğer pil çok az çalışıyor ya da hiç çalışmıyorsa ölmüştür. Teknik serviste vs. değiştirilebiliyorsa değiştirilebilir aksi takdirde fişe takılı biçimde kullanılabilir.
Yaklaşık 2 saat 5dk gibi bir süre götürdü harici ekran kartı açıkken. Kalibrasyonunda sıkıntı var sanırım peki düzeltilebiliyor mu?

Şarjda uzun süre oyun oynasam zarar vermez yani?

Yaklaşık 2 saat 5dk gibi bir süre götürdü harici ekran kartı açıkken. Kalibrasyonunda sıkıntı var sanırım peki düzeltilebiliyor mu?
Kesinlikle bir sıkıntı olmaz hatta oyunlarda tam güç çekebilmek için prize takılır. Bu sayede oyunu daha stabil çalıştırırsın. Genelde laptoplarda pil bitmesin diye oyun sırasında fişe takılı değilse tam güç çekilmez.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı