Laptopta SSD'ye Windows 10 Kurulumu

pesimist27

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 1 ay önce MSI GV62-8RD model bir laptop aldım. Laptop beraberinde 1TB HDD +16GB Optane Memory ve Windows 10 ile geldi. Henüz SSD almadığım için laptopu başlatınca mecburen Windows'u HDD içine kurdum.

Laptop üzerinde 1 adet M.2 SSD yuvası olduğu için geçen hafta Samsung 970 Evo siparişi verdim ve yarın elime ulaşacak. Ben de Windows 10'u bu SSD üzerine kurmak istiyorum. Öncelikle laptop üzerinde hiçbir verim yok olsa bile hepsini ayrı taşınabilir HDD'ye atacağım. Fakat ben laptopu ilk açıp kurulum yaptığımda kendiliğinden MSI programları, Nvidia programları vs. gibi birçok sürücü otomatikman yüklenmişti ve BIOS ayarı falan yapmadım. Yani daha önce de hiç böyle ayarlarla uğraşmadığım için net bir bilgim de yok. Benim için çok iyi olmuştu.

Hem sıfırdan UEFI kurulum hem de klonlama videolarını izledim ve klonlama çok hoşuma gitti fakat klonlama videosu altında güncelleme almıyor, alsa bile disk değiştiği için yüklenmiyor gibi sorunları olan arkadaşları gördüm. Bu yüzden biraz tırstım. UEFI kurulumda ise bilgisayar tamamen sıfırlandığı için BIOS ayarı vs. bilmediğim için ne yapacağımı bilmiyorum. Sizce hangi yolu deneyip yapmalıyım? UEFI kurulum yapsam diğer yazılımlar yine otomatik olarak yüklenir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Temiz UEFI kurulum yapın. Sürücüleri zaten Windows yükleyecek. Eksik yazılımları da siz buradan kurabilirsiniz:

Support For GV62 8RD | Laptops - The best gaming laptop provider | MSI Global

Cevap için teşekkürler Recep abi. Son olarak UEFI kurulum yaparken normal HDD içindeki Windows'u nasıl sileceğim?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
videonuzdaki 05:43 anında HDD'yi seçip biçimlendir desem yeterli midir?

@pesimist27 Sürücü 1'i (1 burada HDD'yi temsil ediyor. Siz 1TB olan diski seçeceksiniz.) ve tüm bölümlerini tek tek seçerek sil derseniz SSD'ye kurulum yapmadan önce eski Windows'tan tamamen kurtulursunuz.Aksi takdirde boot dosyaları SSD değil HDD'ye yüklenir. Sonrasında sıkıntı çekersiniz. Kurulum ekranında önce SSD'yi seçip yeni diyerek yeni bir bölüntü oluşturun. Ardından HDD'yi seçip yeni bir bölüntü oluşturun. SSD'yi seçip ilerleyin.

@pesimist27 Sürücü 1'i (1 burada HDD'yi temsil ediyor. Siz 1TB olan diski seçeceksiniz.) ve tüm bölümlerini tek tek seçerek sil derseniz SSD'ye kurulum yapmadan önce eski Windows'tan tamamen kurtulursunuz.Aksi takdirde boot dosyaları SSD değil HDD'ye yüklenir. Sonrasında sıkıntı çekersiniz. Kurulum ekranında önce SSD'yi seçip yeni diyerek yeni bir bölüntü oluşturun. Ardından HDD'yi seçip yeni bir bölüntü oluşturun. SSD'yi seçip ilerleyin.

Anladığım kadarıyla o ekranda HDD için ayrılmış bölümler olacak ve ben onların üstüne tıklayıp sil diyeceğim. Ardından videodaki gibi SSD üzerine gelip yeni deyip ayrılmış alan açacağım ve sonrasında SSD'yi seçip ilerleyeceğim değil mi? HDD'yi seçip yeni bir bölüntü oluşturmayı anlamadım bunu neden yapacağım?

Ardından videodaki gibi SSD üzerine gelip yeni deyip ayrılmış alan açacağım ve sonrasında SSD'yi seçip ilerleyeceğim değil mi? HDD'yi seçip yeni bir bölüntü oluşturmayı anlamadım bunu neden yapacağım?

HDD'yi de kullanabilmek için bu dediğimi yapmalısınız. Ama zorunlu değil, bunu sonradan yapabilirsiniz kolayca.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı