Laptopta virüs olduğu nasıl anlaşılır?

efew0

Decipat
Makaleler
2
Yer
Kocaeli
Hocam laptopu formatladığım zamandan beri neredeyse her gün Kaspersky Security Cloud kullanıyorum gayet memnunum da. Fakat şu aralar içime bir kurt düştü, psikolojik de olabilir ama emin değilim. Sizce herhangi bir şey olsaydı kendini belli eder miydi? Antivirüs vs. çıkar mıydı? Hafif bir performans düşüşü var gibi geliyor Laptop'da. Format'da atmak hiç istemiyorum. 1

Cihazda meydana gelen performans düşüşünün birden fazla açıklaması mevcuttur, bunu sadece virüs bulaşmasına bağlamayın. Eğer virüs veya zararlı yazılım olduğundan şüpheniz varsa farklı bir antivirüs programı ile tarama yaptırın.

Tam tarama yapmışsındır zaten. Batarya testi yapabilirsin bilgisayar boştayken daha hızlı şarjı bitiyorsa veya görev yöneticisinde gereksiz aşırı bir kullanım var mı diye bakarak içini rahatlatabilirsin. Son windows güncellemeleri veya oyun güncellemeleri performansta düşüşlere veya artışlara sebep olabilir

İlla gözle görülür etki olmasına gerek yok. Fakat aktif bir güvenlik ürünü mevcutsa doğal olarak ya sistem izleyicisi ya da aktif motor tarafından tespit edilir. Her ihtimale karşı farklı bir ürünle tarama yapın.

Kaspersky veya malwarebytes ile tam teşekküllü bir tarama yapmanızı öneririm. İkisi de diğer antivirüslerin bulamadığı bir çok virüsü bulup silmişti bilgisayarımdan.

Kurulduğundna beri AV kapatılmadıysa, güncelse zararlı yönde sorun yoktur. Farklı yönlere bakın sorun için.
Format'dan sonra 15 gün boyunca Malwrebytes kullandım o kadar. Sonrandan Kaspersky Security Cloud geçtim.
İlla gözle görülür etki olmasına gerek yok. Fakat aktif bir güvenlik ürünü mevcutsa doğal olarak ya sistem izleyicisi ya da aktif motor tarafından tespit edilir. Her ihtimale karşı farklı bir ürünle tarama yapın.

Kaspersky Security Cloud, ESET Scanner ve HitmanPro ile tarama gerçekleştirdim şimdi bitti hepsi. Hiçbiri herhangi bir zararlı bulamadı.

Format'dan sonra 15 gün boyunca Malwrebytes kullandım o kadar. Sonrandan Kaspersky Security Cloud geçtim.

Kaspersky Security Cloud, ESET Scanner ve HitmanPro ile tarama gerçekleştirdim şimdi bitti hepsi. Hiçbiri herhangi bir zararlı bulamadı.
Hocam rahatsız etmek istemezdim ama bir sorum daha olcak. Formatı atma nedenim olan "Ramnit.J" adlı virüsün şüphesi'ydi. Şüphe diyorum çünkü taramalarda vs. çıkmıyordu. Sadece Windows Defender, "Ramnit.J Engellendi" diye uyarı vermişti(Bir rar'dan .exe açmaya çalışırken). Şüpheli olmasına rağmen aynı laptop'dan flash hazırladım format attım. Eğer hala dursaydı gözükür müydü? Ramnit kendini saklayan bir virüs mü? Flash'da olabilir diyebilirsin onada şu cevabı vereyim. Format sonrası flash belleği bilinçli şekilde takmadım. Format ardından laptop'da unuttum ve sonradan fark edip hemen çıkarttım. Sonra ki gün okuldaki PC'lerde flash'ın windowslu kısmını biçimlendirdim. 2 kısıma ayrıldığı içinde rüfus olan kısmını eve gelince araştırıp biçimlendirmek zorunda kaldım çünkü normal şekilde olmuyordu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı