Laptop'ta Windows 10 OEM/Retail Key farkı var mı?

enqlars

Femtopat
Daha fazla  
Az önce bir lisans anahtarı aldım özelliklerinde Retail olduğu yazıyordu fakat CMD'den baktığımda OEM yazdığını gördüm. Müşteri temsilcisiyle konuştuğumda OEM olarak gözüktüğünü ama sorun olmayacağını bu şekilde de kullanabileceğimi -OEM anahtarların fiyat olarak da daha yüksek olduğunu- söyledi. Normalde düşündüğüm Retail anahtar almaktı ama gördüğüm bir yazıda da laptopta çok fark etmediğini okudum. Laptop için OEM veya Retail anahtarların bir farkı var mı?

Format sonrasında hiç bir sıkıntı yaşadınız mı? Zaten anakart değişimi yapacağımı düşünmüyorum pek formatta sıkıntı olmazsa benim de bir sıkıntım kalmaz daha.

OEM olduğu için şu an cihazınıza gömülü. Windows'u yeniden yükleyip başka bir Microsoft hesabıyla giriş yaparsanız etkinleştirilmiş bir şekilde kullanmaya devam edersiniz. Yani başka bir cihazda kullanamazsınız, artık o cihaza özel.

Retail olsaydı hesabınıza gömülürdü. Şu an kullandığınız laptopta hesabınızdan çıkıp (veya format atıp) başka bir bilgisayara hesabınızı girdiğinizde hesabınızı girdiğiniz Windows etkinleştirilirdi, önceki Windows'unuz etkinleştirilmemiş olarak kalırdı. Yani hesabınızı girdiğiniz her Windows'ta kullanabilirdiniz, ömürlük anahtar gibi bir şey.

Retail anahtarlar daha pahalıya satılır, satıcı sizi yemiş.

Format sonrasında hiçbir sıkıntı yaşadınız mı? Zaten anakart değişimi yapacağımı düşünmüyorum pek formatta sıkıntı olmazsa benim de bir sıkıntım kalmaz daha.
Hayır yaşamadım direk Key etkinleştirildi otomatik bir sıkıntı yok içiniz rahat olsun.
Format sonrasında hiçbir sıkıntı yaşadınız mı? Zaten anakart değişimi yapacağımı düşünmüyorum pek formatta sıkıntı olmazsa benim de bir sıkıntım kalmaz daha.
Hatta hesap etkinleştirmeden direk etkinleştirdi.

OEM olduğu için şu an cihazınıza gömülü. Windows'u yeniden yükleyip başka bir Microsoft hesabıyla giriş yaparsanız etkinleştirilmiş bir şekilde kullanmaya devam edersiniz. Yani başka bir cihazda kullanamazsınız, artık o cihaza özel.

Retail olsaydı hesabınıza gömülürdü. Şu an kullandığınız laptopta hesabınızdan çıkıp (veya format atıp) başka bir bilgisayara hesabınızı girdiğinizde hesabınızı girdiğiniz Windows etkinleştirilirdi, önceki Windows'unuz etkinleştirilmemiş olarak kalırdı. Yani hesabınızı girdiğiniz her Windows'ta kullanabilirdiniz, ömürlük anahtar gibi bir şey.

Hesaba gömülür derken Microsoft hesabını mı kast ediyorsun?

Ayrıca Microsoft hesabı ile oturum açmadan retail lisans kullanılabiliyor mu?

Hesaba gömülür derken Microsoft hesabını mı kast ediyorsun?
Evet.
Ayrıca Microsoft hesabı ile oturum açmadan retail lisans kullanılabiliyor mu?
Öyle bir senaryoda ne olacağından emin değilim.
Tahminimce Windows, siz bir Microsoft hesabı ile giriş yapmadığınız sürece yalnızca cihazda tutuyordur.

Şu anki cihazımı 5-6 sene değiştirmeyi planlamıyorum o da beni bırakmayı düşünmezse, o zaman tesadüfi bir şekilde işime yarayan bir satın alma işlemi yapmış olabilirim🤷‍♀️ Evet araştırmalarıma göre Retail anahtarlar daha pahalıydı ben mi yanlış hatırladım diye sorguladım kendimi satıcı sağ olsun.
Hayır yaşamadım direk Key etkinleştirildi otomatik bir sıkıntı yok içiniz rahat olsun.

Hatta hesap etkinleştirmeden direk etkinleştirdi.
Teşekkürler bilgileriniz için.

Geri
Yukarı