Laptopta yanan VGA çipini değiştirme

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Acer Aspire 5738ZG modelindeki laptop gece başarıyla sürdürülmüş Skyrim sekansından sonra efendice kapatılmış ve ertesi gün açılmamıştır. Pilden ve adaptörden cihaza elektrik gelmekte fakat bir türlü işlem yapmayıp BIOS’ u dahi getiremeyip ve dakikalarca öyle boş boş durmuştur. Ayrıca sağ tarafta -ekran kartı çıkışı tarafında- bulunan 2 adet USB portum da çalışmamaktaydı. Sol tarafta bulunan ikili ise sağlamdı. Çok ta yetkili olmadığını düşündüğüm bir teknik servise götürüp hata tespiti yapmalarını istedim. Birkaç gün sonra geri dönüşlerinde “Anakart VGA çipiniz yanmıştır, 120 lira ücretle tamir edebiliriz” dediler. İnternette yaptığım ufak bir araştırma sonucu VGA çipi sorununun 2 farklı şekilde çözüldüğünü buldum. İlk çözümde 0 bir çip alıp Acer'ın yetkili servisine ekstra fan isteğiyle taktırtmak- ki ücreti hakkında bir fikrim yok- , ikinci çözüm ise workstation ile çipi söküp reballing (bildiğimiz lehim) yapmak. Piyasada daha çok reballing tekniği kullanılmakta, 3-6 ay garanti verilmekte. Yapılan bu teknik büyük derecede performans kaybına yol açmakta, cihaz eskisinden daha az bir sıcaklığa ulaştığında ise yeniden bozulabilmektedir. Şu ana kadar soru sormadığımı farkındayım ama sorum şu olacak: bana ne tavsiye edersiniz? Oyun oynamak benim için yaşam şekli gibi, üniversite hayatımı etkilemesinin sebebi de budur. Minimum zararla ve optimum ücretle bu işin içinden nasıl çıkabilirim?

Ürünün garantisi varsa en uygunu garantiye göndermek olacaktır. Zira bu değişimi yapacak en iyi cihazlar ve tecrübe Acer teknik servisinde mevcut. Ürün servise gidince temizliği de yapılacağı için ısınma sorunları da azalacaktır. Uzun vadede maalesef sorun yalamaya devam edeceğini söyleyebilirim. Zira bu cihaz her ne kadar oyun oynamak amaçlı yapılmış olsa da soğutması buna göre tasarlanmamış. Gerçek anlamda oyun için tasarlanmış dizüstü bilgisayarlarında fiyatları 1800 TL’den başlıyor. Örneğin MSI GE60.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı