Laptoptaki Windows lisansını farklı bir bilgisayarda kullanma

arnulfo.kayceon

Decapat
Laptopumda 2010 senesinden beri bir orijinal işletim sistemi var. Laptop Win 8.1 idi sonralardan Windows 10 yaptım diye hatırlıyorum cihazı. Her neyse, bu laptopu kullanmıyorum. Bildiğim kadarıyla o laptopdaki orijinal işletim sistemini keye dönüştürüp başka bir bilgisayarda kullanabilirim. Ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bilgilendirir misiniz?

OEM
  • OEM Lisansları yüklediğiniz ilk bilgisayara bağlanır ve etkinleştirilir.
  • OEM Lisans türü, farklı bir model anakart yükseltme dışında tüm donanım yükseltmelerine izin verir.
  • OEM sürümlerine, Microsoft destek personelinden ücretsiz şekilde doğrudan destek sağlanmaz. Destek için bilgisayar üreticinize başvurmanız gereklidir.
Retail
Retail
yani perakende ürünleri, OEM Lisans türünün aksine, aynı anda olmamak şartıyla istediğiniz kadar farklı bilgisayarda kullanabilirsiniz. Teknoloji mağazalarından veya Microsoft Store üzerinden almış olduğunuz bu Windows sürümlerindeki lisans anahtarınız Retail Key olmaktadır.
  • Retail lisans anahtarını kullandığınız bilgisayardan kaldırmanız şartıyla istediğiniz bilgisayara taşıyabilirsiniz.
  • Bu lisans türünde OEM lisansın aksine, bilgisayarınız üzerinde istediğiniz kadar donanım değişikliğine gidebilirsiniz.
  • Ayrıca Windows Retail lisans türünde, Microsoft tarafından ücretsiz teknik destek alabilirsiniz.
MAK
MAK Key Nedir? Volume MAK Lisans Nedir?
MAK Key kullanılarak lisanslama işlemi yapılacak bilgisayar sayısı sınırlıdır. Lisanslama ihtiyacı olan kurum, Microsoft tarafından verilecek lisans anahtarını, kaç cihazda kullanacağını belirterek satın alma gerçekleştirir.

Örneğin 1000 adet cihazda kullanılmak için alınmış olan MAK Key, bu kullanım sayısı dışına çıkılması durumunda Windows lisansı Microsoft tarafından iptal edilebilir.
Bunun dışında MAK Key kullanılarak etkinleştirilmiş bir Windows sürümünün kullanım açısından diğerlerinden bir farkı bulunmamaktadır. Volume MAK Lisanslarda;
  • Windows kalıcı olarak etkinleştirilir, cihaz sayısı aşılmadığı takdirde de bir problem yaşanmaz.
  • MAK Lisansı, OEM lisansındaki gibi anakart değişimi olmadığı takdirde istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.
  • Anakart değiştirdiğiniz takdirde yeniden etkinleştirme yapmanız gerekir ve Microsoft ile anlaşmış olduğunuz MAK Key kullanım sayınızdan 1 adet cihaz daha eksilir.

OEM
  • OEM lisansları yüklediğiniz ilk bilgisayara bağlanır ve etkinleştirilir.
  • OEM lisans türü, farklı bir model anakart yükseltme dışında tüm donanım yükseltmelerine izin verir.
  • OEM sürümlerine, Microsoft destek personelinden ücretsiz şekilde doğrudan destek sağlanmaz. Destek için bilgisayar üreticinize başvurmanız gereklidir.
Retail
Retail
yani perakende ürünleri, OEM lisans türünün aksine, aynı anda olmamak şartıyla istediğiniz kadar farklı bilgisayarda kullanabilirsiniz. Teknoloji mağazalarından veya Microsoft Store üzerinden almış olduğunuz bu Windows sürümlerindeki lisans anahtarınız Retail key olmaktadır. Üst taraftaki resimde de gördüğünüz gibi aslında Retail sürümler, kutulu sürüm olarak da bilinmektedir.
  • Retail lisans anahtarını kullandığınız bilgisayardan kaldırmanız şartıyla istediğiniz bilgisayara taşıyabilirsiniz.
  • Bu lisans türünde OEM lisansın aksine, bilgisayarınız üzerinde istediğiniz kadar donanım değişikliğine gidebilirsiniz.
  • Ayrıca Windows Retail lisans türünde, Microsoft tarafından ücretsiz teknik destek alabilirsiniz.
MAK
MAK key nedir? Volume MAK lisans nedir?
MAK key kullanılarak lisanslama işlemi yapılacak bilgisayar sayısı sınırlıdır. Lisanslama ihtiyacı olan kurum, Microsoft tarafından verilecek lisans anahtarını, kaç cihazda kullanacağını belirterek satın alma gerçekleştirir.

Örneğin 1000 adet cihazda kullanılmak için alınmış olan MAK key, bu kullanım sayısı dışına çıkılması durumunda Windows lisansı Microsoft tarafından iptal edilebilir.
Bunun dışında MAK key kullanılarak etkinleştirilmiş bir Windows sürümünün kullanım açısından diğerlerinden bir farkı bulunmamaktadır. volume MAK lisanslarda;
  • Windows kalıcı olarak etkinleştirilir, cihaz sayısı aşılmadığı takdirde de bir problem yaşanmaz.
  • MAK lisansı, OEM lisansındaki gibi anakart değişimi olmadığı takdirde istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.
  • Anakart değiştirdiğiniz takdirde yeniden etkinleştirme yapmanız gerekir ve Microsoft ile anlaşmış olduğunuz MAK key kullanım sayınızdan 1 adet cihaz daha eksilir.

Şimdi ben OEM key, almayı düşünüyordum. Windows 10'dan Windows 11'e yükseltemez miyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı