Laptoptaki Windows lisansını masaüstü PC'de kullanmak

raptor00

Kilopat
Daha fazla  
Laptopla beraber gelen Windows 7'yi Windows 10'a yukseltmistim. Simdi laptop arizalaninca yeni PC alacagim fakat goruyorum ki genelde Windows olmadan satiliyorlar ikinci elde de. OEM olan versiyonlar baska PC'ye kurulamiyormus. Ben elimdeki Windows'un turunu nasil anlayacagim? slmgr -dli yaziyorum retail yaziyor ama bu yeterli mi acaba*

Eger ki elimdekini kullanamazsam uygun fiyata almanin yolu var mi? 10 TL, 50 TL gibi fiyatlara olmayacagini biliyorum ama 800 TL de vermek zor dogrusu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet kullananlar sıkıntı yasamiyor sanirim. Bazi yorumlarda bu satilan keylerin microsoftun ureticilere verdigi keyler oldugu soylenmis. Microsoftun forumunda iki turlu satis yapilabilecegi soylenmis, bunlar ; kutulu satilanlar ya da ureticilerin sistem ile birlikte vermeleri gereken oem keyler. Bana ornegin vatanda ya da microsoftun kendi sitesinde sattigi keyler 800 1000 tl iken 10 tlye ayrica baska yerlerde satilmasi bir gariplik oldugunu dusunduruyor yine de. Boyle olunca bir karmasa var ama neyse artik bakalim.

Herhalde microsoft bu karmasayi umursamiyor. Sattiklari keyleri bu kadar pahali yapmasalar , aslinda boyle anlasilmaz bir tablo ortaya cikmayabilirdi.

Son düzenleme:
O şekilde yükseltme yaptığında RETAIL olarak gözüküyor. Şuan etkin olan bilgisayarda lisansını Microsoft hesabın ile ilişkilendir. Yeni kuracağın bilgisayarda da bu hesap ile etkinleştirebiliyorsun diye hatırlıyorum.

Ben aynı şekilde Windows 10'a yükseltilmiş bir SSD'yi laptopa takmıştım. Donanım değişikliği algıladı ve benden Windows'u tekrar etkinleştirmemi istemişti.

Tabi eski cihazdaki lisans deaktif oluyor bu arada.

Konu biraz hort olacak ama bilgilendirme maksadında yazıyorum. Eski Sony dizüstü bilgisayarımdaki Windows Home keyi şu an kullandığım Windows 10 Home yüklü masaüstü bilgisayarımda etkinleştirdim. Slmgr.vbs /dli kodunu girdiğimde Windows'un direkt olarak lisanslı olduğunu gösteriyor. İşin püf noktası sanırım Key ile yükleyeceğiniz Windows 10 sürümü eşdeğer olmalı. Yani elinizde Windows 7 Home keyi varsa Windows 10 Pro bu keyi kabul etmeyecektir. :)

Aynen ben de bilgisayar topladım ssdyi laptoptan çıkarıp masaüstüne takınca lisans kayboldu ama latopun alt kasasını değiştirmiştim eski kırık kasayı iyi ki atmamışım gittim üstünden cdkeyi yazdım etkinleşti. Önemli olan ikisinin de home olması.

Evet kullananlar sıkıntı yasamiyor sanirim. Bazi yorumlarda bu satilan keylerin microsoftun ureticilere verdigi keyler oldugu soylenmis. Microsoftun forumunda iki turlu satis yapilabilecegi soylenmis, bunlar ; kutulu satilanlar ya da ureticilerin sistem ile birlikte vermeleri gereken oem keyler. Bana ornegin vatanda ya da microsoftun kendi sitesinde sattigi keyler 800 1000 tl iken 10 tlye ayrica baska yerlerde satilmasi bir gariplik oldugunu dusunduruyor yine de. Boyle olunca bir karmasa var ama neyse artik bakalim.

Herhalde microsoft bu karmasayi umursamiyor. Sattiklari keyleri bu kadar pahali yapmasalar , aslinda boyle anlasilmaz bir tablo ortaya cikmayabilirdi.
Oem ürünü pahalıya satmaları sacma retail ürün anahtarı olsa eyw cünkü oemler anakarta kaydediliyor baska pcye kurulamıyor harici olarak alınanlar kaldırılabiliyor ama gömülü olanlarda mümkün değil yeni anakart tanımıyor

Yeni konular

Geri
Yukarı