Laptoptan cızırtı sesi geliyor

comp

Hectopat
Daha fazla  
602ebdcc-82d8-450c-8219-08b3c1254f69.jpg

Genel kullanımda bir problem yokken(belki az derecede ama bence normal) oyuna girdikten 20 saniye sonrasında falan gerçekten yüksek sesli bir cızırtı gelmeye başlıyor ve gitgide sesi yükseliyor. Bu ayarlama seçeneklerinden varsayılan biçimi farklı herhangi biriyle değiştirdiğimde anında cızırtı tamamen kesiliyor ve 20sn sonra tekrar gelmeye başlıyor. Kulaklık takılıyken de geliyor bu ses o yüzden hoparlör olduğunu düşünmüyorum. Hatırladığım kadarıyla sesin geldiği kısımda HDD bulunmakta. Bunu nasıl çözebilirim fikirlerinizi bekliyorum.

Laptop söküp takmaktan anlıyorsanız eğer hoparlörlerin soketini çıkarıp deneyebilirsiniz anlamıyorsanız hiç dokunmayın . yanlış bir yere tornavida gelirse çok daha berbat duruma düşebilir . makine dediğiniz cızırtı sesi bir ihtimal fan sesi olabilir mi aklıma ilk bu geldi alakasız da olabilir ama şöyle oyunda ısınıyorsa eğer fan hızlı dönüp çok ses çıkarıp Alt Tab yapıp aşağıya alınca fanlar yavaşlayıp oyuna dönünce artması tekrar muhtemel bu sizin 20 saniyelik süreyi de açıklıyor ama alakasızda olabilir tabii bir ısı programı ile kontrol edebilirsiniz AIDA 64 olabilir.

Laptop söküp takmaktan anlıyorsanız eğer hoparlörlerin soketini çıkarıp deneyebilirsiniz anlamıyorsanız hiç dokunmayın . yanlış bir yere tornavida gelirse çok daha berbat duruma düşebilir . makine dediğiniz cızırtı sesi bir ihtimal fan sesi olabilir mi aklıma ilk bu geldi alakasız da olabilir ama şöyle oyunda ısınıyorsa eğer fan hızlı dönüp çok ses çıkarıp Alt Tab yapıp aşağıya alınca fanlar yavaşlayıp oyuna dönünce artması tekrar muhtemel bu sizin 20 saniyelik süreyi de açıklıyor ama alakasızda olabilir tabii bir ısı programı ile kontrol edebilirsiniz AIDA 64 olabilir.
hoparlörden olsa genel kullanımda da çıkması gerekmiyor mu? fanlarla alakalı olacağını da düşünmüyorum çünkü bu ayarı değiştirdiğim gibi anında cızırtı kesiliyor değiştirmezsem alt tabda olsa bile ses devam ediyor

Bu arada hoparlörleri sökmeden driverini kaldırarak da deneyebilirsiniz sanırım hoparlörde sıkıntı yoksa driver kaldırmanıza rağmen devam eder sorun.
az önce test amaçlı oyuna girdim ve kesinlikle şunu söyleyebilirim; bilgisayarın ısınmasıyla bire bir alakalı bir durum. oyundan çıktığım gibi ses kesildi. sanırım oyunda fanlar hızlı çalıştığı için ses de artıyor.

Kusura bakmayın çok sık girmiyorum görmedim cevabınızı. O zaman laptopu temizlemeniz termal macun yenilemeniz yeterli olur muhtemelen ama önce de yazdığım gibi fazla anlamıyorsanız bilen birine temizletin. Fan temizlemek amacıyla açıp laptop elinizde kalmasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı