Laptopu hiç sarjdan çıkarmamak bataryayı öldürür mü?

mavıuszed

Hectopat
Arkadaşlar ASUS TUF Dash F15 laptopumu daha hiç sarjdan çıkarmadım. Yani hem kullanırken hem de kaplıyken hep şarjda bu bataryayı olumsuz etkiler mi? Bazı diğer forumda arkadaşlar Full şarjda kullanın 1 2 haftada bir sarjı bitirip fulleyin tarzı cümleler kurmuş. Şimdi kısaca sorularım: Oyun oynamak haricinde laptopu kullanırken şarjda mı dursun yoksa pilde mi? Laptop kapalıyken şarjda durması zarar verir mi?

Kapalıyken şarjda durması olayını bilmiyorum da benim genelde hep takılı oluyor, dışarıda çalışmaya gittiğimde de çıkarıyorum ama bir süre sonra geri takıyorum, oyun harici de sürekli sök tak uğraşmıyorum mesela şu an bile takılı. Bataryayı olumsuz etkiler ama bataryanın ömrü eninde sonunda bitiyor sadece bu kadar fazla şarjda kullanmak süreci biraz daha hızlandırıyor olabilir o kadar.

MyAsus programı yüklüyse oradan pil ayarını %60 moduna getirin eğer çok fazla pil sağlığından endişe ediyorsanız, genelde dengeli mod öneriliyor %80 olan.

Arada bir doldur bosalt yapmak gerekiyor bu da zaten normal bir kullanimda oluyor. Onun disinda mumkun olan her firsatta guc kaynagina bagli kullanmak iyidir. Benim cihazim toplamda 19.000 saat acik olmasina ragmen pil dongusu 750 ve pil sagligi %40. Hemen hemen hep sarjda kullanirim.

Hocam, benim laptopu ben şu ana kadar neredeyse şarjdan çıkarmadım ve şu anda çıkardığım an batarya su gibi eriyor. Anlayacağın çok sarjda durmasın. :D

Laptop sarjı 5 dk yetse yetter benim için. Şarjda kullanılması taraftarıyım ama telefonlar için iyi bir durum değil.

Oyun amaçlı bir bilgisayarı pille kullanmak büyük kayıptır, pil sadece acil durumda ya da elektrik kesilirse kurtarsın diye durabilir. Pil bu yüzden ölecekse de yapacak çok bir şey yok. Ben yıllarca ölü pilli ağır siklet oyun laptopları kullandım, hala çalışıyorlar, hala pilleri ölü :).

Aksine sarja takılı biçimde kullanmaman daha zararlı. Doldur boşalt durumun da pil daha hızlı ölür. Ha eninde sonunda ölecek fakat şarjda kullanman daha sağlıklı.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı