Laptop'u şarjda bırakmak zararlı mıdır?

Anunswin

Hectopat
Dostlar evde olduğum sürece cihazı şarjda kullanıyorum işim bitince de şarjdan çıkarıyorum işimi genelde masaüstünden hallettiğim için Laptop'a çok girmiyorum haliyle cihazın şarjı kapalı bile olsa zamanla azalıyor şarj da tutmak istiyorum ama elektriklerin gitmesi gibi bir durumda veya da ha farklı şeylerde cihaza zarar gelmesinden korkuyorum ne yapmalıyım?

Laptopu şarjda bırakmak zararlı değildir. 1 yıldır hiç bir zararını görmedim. Elektrik kesintisi için akım korumalı priz alabilirsiniz.

Dostlar evde olduğum sürece cihazı şarjda kullanıyorum işim bitince de şarjdan çıkarıyorum işimi genelde masaüstünden hallettiğim için Laptop'a çok girmiyorum haliyle cihazın şarjı kapalı bile olsa zamanla azalıyor şarj da tutmak istiyorum ama elektriklerin gitmesi gibi bir durumda veya da ha farklı şeylerde cihaza zarar gelmesinden korkuyorum ne yapmalıyım?

Kullandığın bilgisayarın eski veya yeni olması önemli. Artık yeni bilgisayarlarda batarya dolduğu zaman akımı durduruyor. Ancak eski bilgisayarlar yapay zeka ve donanım olarak daha düşük olduğu için kendilerini koruyamıyorlar.

Laptopu şarjda bırakmak zararlı değildir. 1 yıldır hiçbir zararını görmedim. Elektrik kesintisi için akım korumalı priz alabilirsiniz.

Tamamdır hocam çok teşekkür ederim ben site de oturuyorum zaman zaman teknik bakımlar için ( sanırım ) elektriği kesiyorlar o zaman bir sorun olur mu? Batarya döngüsü ne zaman bitmiş oluyor % kaçın altında düştükten sonra.
Kullandığın bilgisayarın eski veya yeni olması önemli. Artık yeni bilgisayarlarda batarya dolduğu zaman akımı durduruyor. Ancak eski bilgisayarlar yapay zeka ve donanım olarak daha düşük olduğu için kendilerini koruyamıyorlar.

Casper Nirvana S500 laptop çok eski değil sanırım.

Tamamdır hocam çok teşekkür ederim ben site de oturuyorum zaman zaman teknik bakımlar için ( sanırım ) elektriği kesiyorlar o zaman bir sorun olur mu? Batarya döngüsü ne zaman bitmiş oluyor % kaçın altında düştükten sonra.
Hocam elektrik kesildiği sırada şarjdaysa, ve elektrik geri geldiğinde yine şarjda ise laptop zarar görebilir. Hassas davranmak lazım bu konuda. Batarya döngüsü derken anlayamadım hocam biraz daha açar mısınız?
Casper Nirvana S500 laptop çok eski değil sanırım.
Bu mu?

Hocam elektrik kesildiği sırada şarjdaysa, ve elektrik geri geldiğinde yine şarjda ise laptop zarar görebilir. Hassas davranmak lazım bu konuda. Batarya döngüsü derken anlayamadım hocam biraz daha açar mısınız?

Bu mu?

Evet hocam linkteki laptopun 16'lık versiyonu i5 işlemci 500GB SSD.

Hocam döngü derken şöyle hani genelde batarya ile kullanmak batarya döngüsünü azaltır derler ya onu diyorum kaçtan sonra döngü tekrarlanıyor ki.
Bataryası için sağlıklı olmaz ama çok da önemli değil.

Hocam bende öyle sanıyordum ama asıl o zaman da ha iyi miş döngü ömrünü uzatıyor muşuz.

Evet hocam linkteki laptopun 16'lık versiyonu i5 işlemci 500GB SSD.

Hocam döngü derken şöyle hani genelde batarya ile kullanmak batarya döngüsünü azaltır derler ya onu diyorum kaçtan sonra döngü tekrarlanıyor ki.

Hocam bende öyle sanıyordum ama asıl o zaman da ha iyi miş döngü ömrünü uzatıyor muşuz.
Hiç bilmiyorum hocam.

Batarya, pil ve hücre teknolojisi konusunda tonla makale okudum ideal batarya kullanımı için %20 ila %80 kapasitede kullanılması lazım ideal sıcaklık basınç vs değerlerine bakmaya gerek yok zira bizim elimizde olan faktörler değil öyle olsa bile bunun için kim uğraşır?
Sadede gelirsek bataryayı sürekli şarj ederek üst sınırlarda tutmak sağlıklı değil eğer maksimum performans bekliyorsanız %20 iken şarja takıp %80 de çıkartın ve hızlı şarj kullanmayın ama her ne olursa olsun 2 yılını doldurduktan sonra çok daha çabuk yıpranacak ve çok büyük ihtimalle kimyasal atık olarak değerlendirilecektir.

Geri
Yukarı