Laptopu şarjda kullanmak ömrünü kısaltır mı?

Agresifrhyme

Hectopat
Merhaba. Oyun laptoplarını herkesin bildiği gibi pilde oynamak neredeyse imkansız, düşük FPS ve kısa süreli oluyor. Laptopu şarjda kullanmak bilgisayarın ömrünü kısaltır mı? Oyun laptopunu nasıl kullanmalıyız?

Merhaba. Oyun laptoplarını herkesin bildiği gibi pilde oynamak neredeyse imkansız, düşük FPS ve kısa süreli oluyor. Laptopu şarjda kullanmak bilgisayarın ömrünü kısaltır mı? Oyun laptopunu nasıl kullanmalıyız?
Bir zararı olmaz, buna göre üretiliyorlar zaten.

Ben gaming laptopumu performans kaybı çok olduğu için sürekli olarak şarjda kullanırdım, kısa süre içerisinde bataryası şişti. Yeni batarya taktım ve şimdi düzenli olarak %20-%80 (bazen de %100'e kadar) arasında tutuyorum, uzun süredir de şişme yapmadı.

Bir zararı olmaz, buna göre üretiliyorlar zaten.

Laptop şarjda iken bataryayı baypass eder yani gücünü direk adaptörden alır. Asıl cihazı sürekli bataryada kullanmak bataryanın ömrünü kısaltır.

Hocam genelde hep şarjda kullanmayın algısı yaygın olduğu için biraz endişelendim de yani şarjda uzun süre kullanırsam ömrünü etkilemiyor değil mi?

Ben Gaming laptopumu performans kaybı çok olduğu için sürekli olarak şarjda kullanırdım, kısa süre içerisinde bataryası şişti. Yeni batarya taktım ve şimdi düzenli olarak %20-%80 (bazen de %100'e kadar) arasında tutuyorum, uzun süredir de şişme yapmadı.

Hocam siz ne kadar süre şarjda kullanıyorsunuz?

Hayır olmaz 5 aydır sürekli şarjda kullanıyorum. İkinci ekran kartını devreye sokuyor çünkü. Ancak boşta kullandığım zaman daha çabuk şarjı bitiyor gaming laptop olduğu için sanırım.

Bilgisayara herhangi bir zararı olmaz. Ama sürekli şarjda bırakmak pil ömrünü yavaş yavaş tüketecektir. Fakat bu önemli değil. Şarjda kullan, pil UPS görevi görsün. Pil zaten kullansan da kullanmasan da 4-5 yıl içerisinde ömrünü tüketiyor. Her halükarda bu süre sonunda değiştirmek zorunda kalacaksın.

Hocam siz ne kadar süre şarjda kullanıyorsunuz?
Günde ortalama 6-7 saat şarjda kullanırdım laptopu, şimdi ise maksimum 2-3 saat şarjda. Tabii oyun oynarken performansı çok az oluyor pildeyken. Dizi-film izlerken, internette takılırken veya ofis işlemleri için pilde kullanıyorum. Oyun oynamaya geçince şarja takıyorum, pilde hiç oynanmıyor çünkü.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı