Çözüldü Laptopuma PSU testi yaparsam adaptör patlar mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

JackBirdy

Centipat
Bataryam bozuldu. dolayısıyla laptopu yaklaşık 1 yıldır prize bağlı kullanıyorum. son günlerde oyuna girdiğimde bilgisayar birden tak diye kapanıyor. "Olay görüntüleyicisi"ne baktığımda "kernel-Power 41" hatası aldığımı gördüm. Bu hatayı araştırdığımda sorunun birçok nedeni olduğu ama en sık PSU kaynaklı olduğunu tespit ettim. Ben de haliyle laptopu prize bağlı kullanan biri olarak ilk adaptörümden şüphelendim. OCCT'den PSU testi yapmayı önerenler var, açıkçası çok gerekmedikçe de bu testi yapmayı istemiyorum.

1. Uzun lafın kısası laptopa PSU testi yapmalı mıyım? Yaparsam patlama ihtimali var mı?

2. Bu sorunun termal macunla alakası var mı?

Sorunumun çözümü aslında çok basitmiş, ben biraz abartmışım açıkçası. Laptopumun işlemcisi sabit olarak "Turbo hız" frekansında çalışıyormuş bu da doğal olarak ısınmaya neden oluyordu. "ThrottleStop" programı yardımıyla C1E modunu aktifleştirdim ve sorunum çözüldü. Bu mod laptopun frekansını açılan programın güç tüketimine göre otomatik olarak ayarlıyor. Örneğin oyuna girdiğiniz anda frekansı fullüyor, laptopu boşta bırakınca ise fan soğutmasına yardımcı olarak frekansı da düşürüyor dolayısıyla laptop daha hızlı soğuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı