Laptop'un bakımlarını kendim yapabilir miyim?

Perry

Picopat
Yer
Patagonya
Lenovo laptopumu alalı 2.5 yıl oldu ve hiç temizlenmedi artık sanki bir performans düşüşü ve ısınma sorunu gözlemlemeye başladım. Garantisi dolmadan göndersem iyiydi ama bitti maalesef. Şöyle bir fan temizliği veya gerekliyse termal macun için servise gönderelim dedim 200 TL istediler. Çok basit bir işlem için çok yüksek bence bu fiyat, zaten öğrenciyim. Pek deneyimim de yok ama acaba bu işi kendim yapsam mı veya başka bir şey önerir misiniz?

Lenovo laptopumu alalı 2.5 yıl oldu ve hiç temizlenmedi artık sanki bir performans düşüşü ve ısınma sorunu gözlemlemeye başladım. Garantisi dolmadan göndersem iyiydi ama bitti maalesef. Şöyle bir fan temizliği veya gerekliyse termal macun için servise gönderelim dedim 200 TL istediler. Çok basit bir işlem için çok yüksek bence bu fiyat, zaten öğrenciyim. Pek deneyimim de yok ama acaba bu işi kendim yapsam mı veya başka bir şey önerir misiniz?

Cok kolay vida soküceksin sadece fana hava tut eski macunu alkollü bezle sil yeni macun soğan zari kalinliginda olacak o kadar ben surekli yapiyorum YouTube'da da videolar var zaten izle daha eahat yaparsin.

Kesinlikle, merakın ve el becerin varsa öneriyorum. Güzel bir termal macunla bakımını rahatlıkla yapabilirsin. İşlemi yapmadan önce anakarta bağlı batarya kablosunu sökün. Mümkünse üzerinizdeki statik elektriği de boşaltın. (İnternette yöntemleri mevcut.) Gerisi tornavida ve el becerisi :) .

Kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz. Bende bu ikileme giriyordum. Sonra bir an çok heveslendim ve gittim, kendim temizledim dizüstü bilgisayarımı. Zor bir işlem değil. Ancak vidalar çok küçük. Dikkat edin. Hiçbir vidayı kaybetmeyin.

Kendin yapabilirsin. Ben de çok ikilemde kalmıştım, buraya konu açarak yardımlarla ve youtube'den gerekli videoları izleyerek temizliğini, temal macun yenilemesini her şeyini yapmıştım.

İlk olacağı için doktor eldiveni, poşet eldiveni vs gibi ekipmanlar da kullanmanı öneririm.

Çok teşekkürler cevaplarınız için birkaç sorum daha olacaktı.

1-Statik elektriği tam olarak nasıl boşaltılıyoruz?
2-Önerebileceğiniz makul fiyatlı bir termal macun var mı?
3-Fanı sökünce sadece hava ile temizlesem yeterli mi çünkü yıkayanlar da gördüm.
4-Alkol olarak kolonya kullanabilir miyiz?

Çok teşekkürler cevaplarınız için birkaç sorum daha olacaktı.

1-Statik elektriği tam olarak nasıl boşaltılıyoruz?
2-Önerebileceğiniz makul fiyatlı bir termal macun var mı?
3-Fanı sökünce sadece hava ile temizlesem yeterli mi çünkü yıkayanlar da gördüm.
4-Alkol olarak kolonya kullanabilir miyiz?
1-) Ellerinizi yıkayabilirsiniz.
2-) Makul fiyat, belirli bir bütçe değil. Bütçenizi belirtin. En düşük bu ürünü öneririm.
3-) Fanı soğutucu blok üstünden söküp bloğu temizleyebilirsiniz.
4-) Bu konu hakkında pek bir fikrim yok.

1-) Ellerinizi yıkayabilirsiniz.
2-) Makul fiyat, belirli bir bütçe değil. Bütçenizi belirtin. En düşük bu ürünü öneririm.
3-) Fanı soğutucu blok üstünden söküp bloğu temizleyebilirsiniz.
4-) Bu konu hakkında pek bir fikrim yok.
1. Soru da ben donanımsal bir şey sanmıştım tam okumamışım, benim hatam :)
2. de bütçe belirtmemem hatalı olmuş fakat makul kavramına uyuyor benim için.
3.sü tam cevap olmamış

3.sü tam cevap olmamış
Fanı soketinden çıkartarak fanın takılan kısmını demiş arkadaş. Dediği gibi o kısımları, bir de diş fırçasıyla fandaki tozları temizleyebilirsin.

3.sü tam cevap olmamış
3. cevabı ben birazcık yanlış anlatmışım. O yüzen anlayamamış olabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarlardaki soğutucuların görünümü, arkadan bakıldığı zaman bu şekildedir.

1603547140125.png

Gördüğünüz 2 gri kare metal blok, GPU ve CPU'nun üstüne gelecek kısımlar. Orada gördüğünüz küçük, gri renkli, kare şeklindeki şey ise termal macun.

Siz fanın içine doğru hava verdiğiniz zaman tozlar zaten diğer taraftan dışarı çıkacaktır. Fanın önünden veya arkasından hava üfleyen bir makine ile hava verin.

Geri
Yukarı