Laptopun ekranına gelen yapıştırıcı nasıl çıkarılır?

İlatem

Centipat
Makaleler
5
Yeni laptop aldım ucuza gelsin diye kozmetiği kötü aldım, ilk hali ile şu anki hali ile arasında çok fark var, klavye tertemiz, ekran çerçevesinin üst kısmında bant lekesi var, bir de ekranda yapıştırıcı var uzunlamasına doğru şu şekilde;

20220416_223651.jpg

20220416_223704.jpg

Kamera ve kapak şu şekilde,

20220416_223722.jpg

20220416_223730.jpg

Hangi malzemeyi alsam ekrandaki lekeyi çıkarabilirim? Kamera kısmı tiner ile düzelir yapışkanı giderse yapıştırırım sorun değil, ekranı ne ile yapabilirim? Tiner, saf alkol, falan öneriniz nedir?

Yeni laptop aldım ucuza gelsin diye kozmetiği kötü aldım, ilk hali ile şu anki hali ile arasında çok fark var, klavye tertemiz, ekran çerçevesinin üst kısmında bant lekesi var, bir de ekranda yapıştırıcı var uzunlamasına doğru şu şekilde;

Eki Görüntüle 1362360

Eki Görüntüle 1362357

Eki Görüntüle 1362356

Eki Görüntüle 1362358

Hangi malzemeyi alsam ekrandaki lekeyi çıkarabilirim? Kamera kısmı tiner ile düzelir yapışkanı giderse yapıştırırım sorun değil, ekranı ne ile yapabilirim? Tiner, saf alkol, falan öneriniz nedir?

Yapıştırıcı Japon ise gideremezsin.
Önce ne olduğunu öğrenin.
O alan hassas olduğu için ağır kimyasalda kullanamazsın.
Marka model nedir?

Yapıştırıcı Japon ise gideremezsin.
Önce ne olduğunu öğrenin.
O alan hassas olduğu için ağır kimyasalda kullanamazsın.
Marka model nedir?

Ne yazık ki bilmiyorum, aldığım arkadaşa sordum o da çok önceden yaptığı için unutmuş, Japon değil, tahmin ve deneyimlerime göre silikon bazlı bir yapıştırıcı.

Aseton kullanılabilir biraz daha az zarar veren bir maddedir. Tabi yine bastırmak güç uygulayarak silmek gerekiyor. Televizyon camına boya bulaşmıştı onu çıkarırken kullandım sorun olmadı. Ama köşelerdeki boyaları biraz soluklaştırmıştı.

Selülozik tiner kullanabilirsiniz.
Hem iletken değildir, hem de çıkarır.
Ama kapalı ortamda yapmayın, mümkünse eldiven ve maske kullanın.

O konuda sorun yok bilgim var, ekrana zarar vermez değil mi?

Aseton kullanılabilir biraz daha az zarar veren bir maddedir. Tabii yine bastırmak güç uygulayarak silmek gerekiyor.

Asetonu en son çözüm olarak bırakıyorum.

Aseton kullanılabilir biraz daha az zarar veren bir maddedir. Tabi yine bastırmak güç uygulayarak silmek gerekiyor. Televizyon camına boya bulaşmıştı onu çıkarırken kullandım sorun olmadı.
Aseton içerisinde su da barındırıyor. Bile bile ladese girmenin anlamı yok gibi.
Ha, ama elbette kullanılabilir. Daha dikkatli olmak lazım.
O konuda sorun yok, bilgim var; ekrana zarar vermez değil mi?
Aslında teorik olarak vermez. Ama tabii ki panelin içine girmesine izin vermeyin.

Japon değil, tahmin ve deneyimlerime göre silikon bazlı bir yapıştırıcı.
Silikon bazlı ise panele zarar vermeyecek bir ısıda sertliğini kaybetmesi gerekir - eğer taş gibi sertse. Deneyebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1362360

Eki Görüntüle 1362357

Eki Görüntüle 1362356

Eki Görüntüle 1362358

Aga biraz aseton dök temizle.

Uygun bir ikinci el panel alıp değiştirin.
Orada ağır kimyasal ya da kazıma yapamazsınız.
Hafiflerde çıkarmaz.

Tükürük ile bastırmadan sildiğim zaman hafif bie yumuşuyor hocam herhangi bir madde ile çıkar diye düşünüyorum, panel 1080p ve al sat yaptığım için beni zarara sokar.

Aseton içerisinde su da barındırıyor. Bile bile ladese girmenin anlamı yok gibi.
Ha, ama elbette kullanılabilir. Daha dikkatli olmak lazım.

Aslında teorik olarak vermez. Ama tabii ki panelin içine girmesine izin vermeyin.

Silikon bazlı ise panele zarar vermeyecek bir ısıda sertliğini kaybetmesi gerekir - eğer taş gibi sertse. Deneyebilirsiniz.

Evet zaten yapacağım zaman çok detaylı yapacağım.

Geri
Yukarı